Gerdekkaya Köyü Alaca Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gerdekkaya Köyü bilgileri - Gerdekkaya Köyü resimleri - Gerdekkaya Köyü tanıtımGerdekkaya, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Eski bir Hitit yerleşkesi olan Gerdekkaya Köyü ismini Hititlerden kalan Taşoda dan almıştır. Köy halkı 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sonrası Kars tan gelen muhacirlerden oluşmaktadır.
Kültür

Köy'ün aşağı kısmında yer alan Taşoda denilen kalıt üzerinde bir çeşit tahta benzer bir yapı mevcuttur. Bu kısım bir oturmaya ve aşağıdakilere seslenebilmeye imkan veren taht benzeri bir yapıdır. Bundan ötürü bu yapının söz konusu kavmin önde gelen bir şahsı için yapıldığı düşünülmektedir.

Yöresel Yemekler Katmer Kete Feselli Kuymak Hasıta Lokma Pişi Hıngel Haşıl
Coğrafya

Çorum iline 69 km, Alaca ilçesine 19 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 30
2007
2000 32
1997 31
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 Mutlu YILMAZ
2004 Tahir Bilici
1999 Mevlüt Tahtacı
1994
1989
1984
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi olmakla birlikte kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz