Gerişkatırcı Köyü Merkez Bartın

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Gerişkatırcı Köyü Bilgileri - Gerişkatırcı Köyü Hakkında - Gerişkatırcı Köyü Tanıtımı - Gerişkatırcı Köyü Resimleri


Gerişkatırcı, Bartın ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İle Uzaklığı:16 km

İlçeye Uzaklığı: 16 km

Rakım:m

Tarihi

Çok önceleri köy mevkiinde Safranbolu - Ulus tarafından Bartın istikametine gidenkervanları dinlenmek amacıyla konaklamışlardır. Köy eski ismiyle "Nefsî-Geriş" Köyü'nden ayrılarak köy tüzel kişiliğini ve Gerişkatırcı ismini almıştır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Bartın merkezine 13 km uzaklıktadır. Köy Yayalar, Aşağı ve Orta olmak üzere üç mahalleden olusmaktadir. Bartın 1.Organize Sanayi Bölgesi, Geriş Köyü ve Derbent Köyü ile komşu olan köyün batısından Bartın Gökırmak Çayı akmaktadır. Bartin - Karabük - Inebolu karayolunun "Akçakayran" virajından rakımı 0-15 metre olan köyün net manzarası görülebilmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 905
2000 532
1997 551

Ekonomi

Köy düz, geniş, sulak, verimli ve elverişli arazilerinde tarım ve hayvancılık yoluyla ekonomik gelir sağlamaktadır. Bilhassa süt üretimi, seracılık ile sebzecilik gelişmiş ve geniş çapta üretimi ile ticareti yapılmaktadır. Köyün diğer gelir kaynakları ise emeklilik, inşaat, madencilik ve serbest meslek sektörlerinde istihdam yoluyla saglanmaktadir. 1995 yılında temeli atılan Bartin 1.Organize Sanayi Bölgesi çevre bölgelerde ikamet edenler için olduğu gibi, Gerişkatırcı Köyü halkına da öncelikli geniş istihdam sunmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: MURAT AKTAŞ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 266 10 54
Cep Telefonu: 0 536 701 24 36

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi, kısmen kanalizasyon şebekesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Gerişkatırcı Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz