Gidirli Köyü Havza Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Samsun İli Köyleri - Gidirli Köyü Hakkında -Gidirli Köyü Tanıtımı - Gidirli Köyü Resimleri

Samsun

Bilgiler

Nüfus 1876 (2000)

Koordinatlar

Posta Kodu 55700

Alan Kodu 0362

Yönetim

Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi

İl Samsun

İlçe Havza


Gidirli, Samsun ilinin Havza ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Samsun İli Havza İlçesi’nin en büyük köyüdür. Merkeze 27 Km uzaklıktadır. Son yıllarda oldukça çok göç vermesine rağmen nüfusu 1900-2000 arasındadır. Köyde 1980 Nüfus sayımında mahalleriyle birlikte 400 hanenin üzerinde hane sayısı vardı. Son yıllarda bu sayı 200’e kadar düşmüştür. Köyün Tarihi ve kuruluşu ile ilgili rivayet ve hikâyeler çoğunluktadır. Yazılı kaynaklar azdır ve ayrıntılı değildir. Yazılı kaynaklara göre, Havza ilk fethedildiği zaman, buraya Türk aşiretlerinden Gidürlü, Çarıklı ve Kanıklı aşiretleri yerleştirilmiştir. Bugün,Gidirli gibi bazı köyler bu isimlerle anılmaktadır.Köyümüzün isminin de buradan geldiği sanılmaktadır. Gidirli isminin Kederli kelimesinden geldiği de yaşlılar tarafından rivayet edilmektedir. Köyümüz Selçuklu döneminden yakın zamana kadar Nahiye olarak Amasya’ya bağlı yönetilmiştir. Yazılı kaynaklara göre Gidürlü aşireti reisi, bulunan Emir Celaleddin Mah-melek b. Mehmet el –Huzi bu nahiyeden çıkmıştır. Bu emir Havza kazasını istila ederek, 1267’ de istiklalini ilan etmiş; böylece birkaç sene, Amasya hükümetini meşgul etmiştir. Rivayet ve Hikayelere göre ise, köyün tarihi 1050 yıllarına dayanır. Köyün ilk kurucuları Gidürlü Aşireti, Horasan civarından kardeşleriyle birlikte gelmiş, yerleşme konusunda anlaşmazlığa düşmüşlerdir. Hikayeye göre üç kardeş ayrılarak yerleşmişler, kardeşlerden biri yerleştiği yere kederli, biri gamlı biri de elemli isimlerini vermişlerdir. Bu gün bu isimleri de taşıyan köyler mevcuttur.İlk yerleşme köyün şimdiki olduğu yer olmadığı rivayet edilmektedir. Köyün ilk kuruluşu şimdi Vezirköprü İlçesi sınırları içinde kalan İmircik köyüne yakın bir yerdedir. Burada Gidirli mezarlığı denilen bir yer mevcuttur.Daha sonra köyün şimdiki yerine göç edilmiştir. Tarihi tam olarak bilinmemektedir.Y.Ç

Kültür


GELENEK GÖRENEK:Gelenek ve görenekler özel günlerde kendini gösterir. Ramazan ve Kurban Bayramından önce arefe günü toplu mezarlığı ziyaret etmek, Nişanlı olan gelinlik kızlara bayramlık getirmek ,mayıs ayı veya haziran ayında "afat kurbanı" kesmek, ekin biçimi sonunda en sona kalanın dua töreni düzenlemesi,"kestillik" denilen kuzuyu kesip, çalışanlara ikram etmek.eski bir gelenek, cuma günleri Dul, yetim öksüzler için imece düzenlenirdi. YEMEKLERİ: Bu köyün en meşhur yemeği, etli lapa olsa gerek. etli lapa toplu merasimlerde ikram edilen bir yemektir. Bu yemeği yapan bir çok usta vardır. ayranlı mısır çorbası,buraya has etli yahni meşhur yemekleridir. İncir ve pirinçle yapılan incir dolması buranın en çok sevilen tatlısıdır. Fırınlarda yapılan somun ekmeği,evlerde yapılan "pıtıl" ekmeği tere yağı ile yenilirse ayrı bir tadı vardır.Tepsi böreği ve mısır unundan yapılan "bastı" yemeği buranın özel yemeklerindendir.Y.Ç

Coğrafya


Samsun iline 109 km, Havza ilçesine 27 km uzaklıktadır. Bulunduğu yer itibariyle yüksek bir plato seklindedir. Burdaki sıra dağların yüksek kesiminde yer alır. Köyün kaynak suları çam ormanlarından çıktığı için tatlı, yazları soğuk, kışları ılıktır. Sulama Barajı köyün sınırları içindedir. Coğrafi yapısı sebebiyle,köyün topraklarına faydası yoktur.Kanallarla birçok köyün topraklarının sulanması sağlanmaktadır..Köyün çevresi genelde pelit ve çam ormanlarıyla kaplıdır.

İklim


Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yüksek olmasından dolayı,civar yerlere göre ekin hasadı daha geç yapılır. Doğal sebzelerin çıkma zamanı Temmuz ayını, Meyvelerin olgunlaşması Ağustos ayını bulur.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007

2000 1876

1997 1933

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 - Ahmet İşler

2004 - Ahmet İşler

1999 - Hasan Ali Acar

1994 - Recep Yüce

1989 - Recep Yüce

1984 - ismail Demir

1979 - İsmail Demir

1974 - Behçet Şahin

1969 - Behçet Şahin

1968 - Ali Satılmış

1965 - Dursun Altınsoy

1959 - Ali Yüce

1954 - Ali Yüce

1949 - Osman Altınsoy (Osmanağa)

1944 - Osman ALTINSOY (Osmanağa)

1939 - Hüseyin Sayar (Dıngılı)

1934 - H.Süme (Çenesiz)

1929 - Köse

1924 - Köse

1923 - Şerife Kadın (Emin Dudu'nun annesi)

? - Şerife kadın ve ekibi (üyelerin çoğu bayan)


Tarihler resmi kayıtlara göre yazılmamıştır. Soyadı kannunudan önce

Muhtarlık yapanlar o zaman anıldığı isimle yazılmıştır.

1950-1970 yılları arasında köyümüze bir muhtardan çok hizmet


etmiş Ahmet Şahin'in adını yazmak bir vefa borcudur. (Büyük Gazahmet. Aslan Şahin'in babası)Y.Ç.

Altyapı bilgileri


Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık ocağı vardır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca havzanın en büyük köyüdür.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz