Gildirli Köyü Karaisalı Adana

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Gildirli Köyü Karaisalı Bilgileri - Gildirli Köyü Hakkında -Gildirli Köyü Tanıtımı - Gildirli Köyü Resimleri

İlçe: KARAİSALI - İl: ADANA

Köy Muhtarı: MUHAMMET GİLDİR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 (322) 558 20 42

Cep Telefonu:
0 (532) 340 89 26

Bilgiler
Nüfus 398 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 01770
Alan Kodu 0322
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Adana
İlçe Karaisalı
Web Sitesi
Gildirli, Adana ilinin Karaisalı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının eski Türkçe'de "parlak, temiz, yeni" anlamında kullanılan 'gildir' den geldiği sanılmaktadır. Köyün bulunduğu mevkide parlak kayalar vardır.

Kültür

Geleneklerine bağlı tipik bir Türkmen köyüdür.

Coğrafya

Adana iline 63 km, Karaisalı ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 398
1997 258

Ekonomi

Köyde ekonomi iktisat adına bir kavram yoktur yenirmi içilirmi bilmez insanlar maalesef devlet baba bu köye cok uzaktır köyde tarım yapılmaz çünkü temel ihtiyaçları karşılayacak su yoktur ha su olsa ne yazar köylü tarlasını ekemez neymiş efendim o araziler vakıf malı.köylü hayvancılık yapamaz neden efendim kıl keçisi ormana zararlı (bunu kıl keçisi kadar inat aytaç DURAK diyor herkes görüyor inatlığını)köy coğrafyasında kıl keçisinden ve o köyde büyümüş insanlardan başka kimse yaşayamaz. Köyün insanları orman işinde devlet tarafından karın tokluğuna köle olarak çalıştırılır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Ruhi KILIÇ
2004 - Muhammet Gildir
1999 - Durmuş Gildir
1994 - Durmuş Gildir
1989 - Şevki Kandırmaz
1984 - Şevki Kandırmaz

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır(ookulda eğitim öğretim adına genelde bişey yoktur orda okuyan bir öğrenci okuma yazmayı öğrenemeden mezun olur).Ortaokul yoktur taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz