Girmeler Köyü Fethiye Muğla

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Fethiye Girmeler Köyü Bilgileri - Girmeler Köyü Hakkında - Girmeler Köyü Tanıtımı - Girmeler Köyü ResimleriGirmeler13 ,Muğla Fethiye ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: FETHİYE

İl: MUĞLA

İle Uzaklığı:162 km

İlçeye Uzaklığı:32 km

Rakım:150 m

Nüfus:

2000:1352
1997:1081

Tarihi

Köyün adının sınırları içerisinde bulunan kaplıcadan almaktadır.Hatta köyün eski adı gebelerdir çünkü kaplıca gebe yani hamile olamayanlara iyi gelmektedir.Ayrıca kaplıcanın suyu insan hayatını bir nevi katlanılmaz kılan romatizmal hastalıklara da iyi gelmektedir. Ayrıca cilt ve deri rahatsızlıklarına iyi geldiği yapılan analizler ve sudan faydalanan kişilerin tecrübelerine dayanılarak anlaşılmıştır.Su devamlı kendini yenilemekte her zaman taze ve temiz olmaktadır.Su içme suyu olarak kullanılmamakta fakat mide ve bağırsak rahatsızlığı çeken kişiler tarafından rahatlıkla içilebilmektedir.

Kültür

Kültürüne bağlı bir köy olup,meşhur yiyecekleri tandırı ile meşhurdur..Köyün en iyi tandırını yapan Fevzi küçükaydın dır

Coğrafya

Muğla iline 162 km, Fethiye ilçesine 32 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Seracılık köyün en başta gelen uğraşılarındandır.

Fethiye'ye 35 km. mesafede, Saklıkent yolu üzerinde, Girmeler (Gebeler) Köyü’ne 100 m. mesafede bulunan Girmeler Kaplıcası, Girmeler Mağarası içinde bulunmaktadır. Üç ayrı kaynağın sıcaklığı 36 C civarındadır. Kaynaklar mağara içinde bulunmaktadır. Kaynaklardan birinden dışarıya alınan su, Köy tüzel kişiliğine ait arazide yapılan kapalı havuza aktarılmıştır. Diğer kaynaklar, mağara içerisinde oluşturdukları havuzlardan sonra labirentler içerisinde kaybolmaktadır. Kaplıcanın bulunduğu mağaraların önünde 50 odalı konaklama tesisleri mevcuttur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Hamit SARI

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (252) 638 20 02
Cep Telefonu: 0535 241 26 10

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz