Göcek Köyü Akhisar Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akhisar Göcek Köyü - Göcek Köyü Hakkında - Göcek Köyü Tanıtımı - Göcek Köyü Resimleriİlçe: AKHİSAR - İl: MANİSA

Köy Muhtarı: EŞREF ENGİZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Cep Telefonu: 0 538 321 20 01

Göcek, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

göcek köyünün tarihi çok eskiye dayanmaktadır.kuruluşu ve yerleşimi hakkında kesin bilgiler olmamakla berabera Aydın Bozdaglardan göçebe olarak gelinip buraya yerleşmişlerdir.köy halkının bir kısmının 'köleler' aşireti, bir kısmının'musalar'yörügüne baglı oldugu söylenmektedir. aydın ve eskişehirden gelen yörükler göçebe hayatı yaşarlarmış fakat köyün bulundugu yere gelerek konaklamış ve elverişli oldugunu görerek burayı yurt kabul etmişlerdir. Göcek kelimesi göçebe kelimesinden gelmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köyün ve çevresinin kendine özgü oyun ve türküleri yoktur.daha çok demirci ilçesi ile aydın yöresinin oyunlarını oynamaktadır.

Coğrafya

Manisa iline 85 km, Akhisar ilçesine 34 km uzaklıktadır.köyün güneyinde yayakırıldık dogusunda gökçeler ve hamit kuzeyinde görenez, sarnıç, hacı ibrahimler, batısında çoruk, ulupınar ve mahallesi karaveliler köyleri ve güneydogusunda ise şahin kayaları bulunmaktadır. köy daglık arazi üzerine kurulmuştur.etrafı irili ufaklı bir çok dag ve tepelerle çevrilidir. köyün güneyinde kalan arazilerin daha verimli oldugu söylenmektedir. köyün her iki tarafı kuzeyden güneye dogru akan dogu kısmında gürcü çayı ve batısın kışla çayı bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. badem, zeytin, tütün, tahıl ürünlerinin herbiri başlıca yetiştirilen tarım ürünleridir.

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:


2000 - 432

1997 - 430

İle Uzaklığı:85 km

İlçeye Uzaklığı:33 km

Altyapı Bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz