Göcenoluk Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Göcenoluk Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Göcenoluk Köyü - Seyitgazi - Göcenoluk Köyü HakkındaGöcenoluk, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bilgi yoktur. Ancak köyün adının tavşan yavrusu anlamına gelen "göcen" sözcüğünden geldiğine inanılır. Tavşan yavrularının su içtiği çeşme olukları nedeniyle bu adı aldığı söylenir. Köy, çam ve meşe ormanlarının arasında kalan çeşme ve pınarları çok olan bir yayla bölgesidir. Köyün güneybatısında Göcen olarak adlandırılan ve köy merkezine birkaç kilometre uzaklıkta bir bölge bulunmaktadır. Köyün bulunduğu bölge önceleri yörüklerin yazları yayla olarak kullandığı bir yöredir. Göcenoluk köyünün bulunduğu yer çok eski bir yerleşim merkezidir. Köyün kuzey batısında Zahran Deresi olarak bilinen vadide yeraltı şehri ve kaya mezarlıkları bulunmaktadır. Zahran Deresinin devamında, Seydi Suyu vasıtasıyla Sakarya Irmağı'na dökülen derenin kenarında kurulu Dere Çiftliği bulunmaktadır. İç göç dolayısıyla özellikle kış mevsiminde yerleşim bulunmayan Dere Çiftliğinde birkaç su kaynağı bulunmaktadır. Türkmen Dağının zirvesine yakın yerde bulunan Zahran Deresi, Kırka Beldesinin Göcenoluk (Yeniköy) ve Sandıközü köyleri arasında, yemyeşil bir vadide akmaktadır. Berber Odası olarak bilinen anıtsal mezar, bu mezarın yanında bulunan Gizli Geçit ve kayalıklara oyularak yapılan Yer Altı Şehri bölgenin en ilgi çeken yapılarındandır. Bu mağaralara "Aydınlık in" ve "Karanlık in" adları verilmiştir.

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında kesin bilgi yoktur. Köy bir yörük köyüdür. Köyde yörük gelenek görenekleri hakim olmakla birlikte, köyün göçerliği uzun bir süre önce terkederek yerleşik hayata geçtiği bilinmektedir. Yemeklerinden hamur işleri meşhurdur. Gözleme, göbekli ve dolama sıkça yapılan yiyecek çeşitleridir. Ayrıca kış dönemlerinde tavşan etinden tirit yapılır. Un helvası da sıkça yapılan yemeklerden biridir.şehirle bağlantının az olduğu dönemlerde yoğurt ve pekmezden elde edilen KARIŞTIRMA çocuklara çok yedirilirdi.Kuş burnu ve gıli gıli geçirmesini de unutmamak lazım.Bitkisel tedaviye örnek olarak tatarca ve alerji için içirilen KOCAKULAK otunu zikretmeden geçmek olmaz.

Coğrafya
Coğrafi koordinatları; 39° 20' 40" kuzey, 30° 22' 20" doğu'dur. Eskişehir il merkezine 90 km., Seyitgazi ilçe merkezine 48 km., Kırka beldesine 20 km. ve Kütahya şehir merkezine 45 km. uzaklıktadır. Köylüler pazar ihtiyaçları için Kütahya il merkezine giderler. Köye 5 km. uzaklıktaki komşu köylerden birisi olan Makasovası Kütahya ilimizin merkez köyüdür. Köy deniz seviyesinde oldukça yüksekte ve ormanlık olduğundan kışları sert ve yağışlı, yazları ise sıcak geçer. Halen stabilize olan köy yolunun bir bölümü asfalttır.geçen yıldan itibaren köyün Sandıközü ile bağlantı yolu ve Eskişehir-Kütahya bağlantı yolları asfalt haline getirilmiştir.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 268
1997 206

Köy büyük ölçüde Eskişehir kentine iç göç vermektedir. Az sayıda olmak üzere, Kütahya, İstanbul ve Ankara da göç edilen kentler arasındadır. Yurtdışında yaşayan Göcenoluklu az sayıdadır.

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün bulunduğu bölgede zengin bor yatakları yatakları vardır. Köy yayla turizmi için oldukça elverişli olmakla birlikte ulaşım güçlükleri nedeniyle bu potansiyeli de kullanılmamaktadır. Alabalık üretimi için uygun su kaynakları mevcuttur.Köyün kuzey batısındaki Kurtluca deresinde elma,armut,erik vişne gibi bazı meyveler yetiştirilebilmektedir.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Nasuh Özyavuz
1999 - Recep Hasdemir
1994 - Mustafa Demir
1989 -
1984 - Mehmet Üzüm

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu binası vardır. Ancak iç göç ve taşımalı eğitimin yaygınlaşması nedeniyle kullanılmamaktadır. Öğrenciler Kırka beldesine taşınarak öğrenim görmektedir.

Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak Ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Bir adet camisi mevcut olup, 2006 yılında yenilenmiştir. Köye ulaşımı sağlayan yol büyük ölçüde stabilize olup, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​