Göçerler Köyü Korkuteli Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Göçerler Köyü Korkuteli Bilgileri -Göçerler Köyü Hakkında - Göçerler Köyü Tanıtımı - Göçerler Köyü Resimleri
İlçe: KORKUTELİ - İl: ANTALYA

Köy Muhtarı: H.İbrahim HAYYARMuhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 (242)3327016

Cep Telefonu:

0 532 600 21 57


Antalya
Bilgiler
Nüfus - (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 07800
Alan Kodu 0242
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Korkuteli
Web Sitesi

Göçerler, Antalya ilinin Korkuteli ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi:

Kulaktan kulağa dolaşan bilgilere göre;Osmanlı İmp.döneminde yapılan ilk nüfus sayımının yaz aylarında yapılması nedeniyle(Göçebe yörük köyü yaylası;kışları Antalya Merkez'de GöçerlerKöyü adıyla kışı geçirip,yaz aylarında tekrar yaylalamak amacıyla çıktıkları zamanda yapılmış olması) sayımı yapan görevli kişiler Elmalı'dan geldikleri için köy adına orada rastlanmaktadır.İlk nüfus kayıt bilgileri ve tapulama bilgilerine Elmalı'dan ulaşılmaktadır.Köyün kuruluşundan beri bilinen belli başlı sülaler şunlardır:Koca Sarılar(soyadı kanunu ile bu sülale GÖÇERİve DEMİRKIRAN soyadları),Akçalar sülalesi (AK),Kara Mustafalar(HAYYAR),Neferler(soyadı kanunu ile COŞKUN,ADANIR,BERİK),Sulular sülalesi(Soyadı kanunu ile bu sülale DOĞAN)Zeybekler(soyadı kanunu ile SEVİNÇ;SEVİM),Çolaklar sülalesi(CENGİZ)Çıraklar sülalesi(ALKAN,ALDEMİR)Karaaliler(AKDENİZ)Fethiye Bekçiler'den gelen Çalık Mehmet (bu köyden evlenerek)sülalesi(ÖZALP)Konya Aladağ'dan gelerek köye yerleşen Hacı İmamlar sülalesi(soyadı kanunu ile ACAR,AÇAR,ÖZCAN, FİDAN)belli başlı sülalelerdir.Tarihi rivayetlere göre küçük baş hayvancılık,büyük baş hayvancılık,devecilik ve kendilerine yetecek kadar ekim dikim işleriyle uğraşan tipik bir anadolu köyüdür.Bu köye yerleşme sebepleri dere,tepe,ardıçlık,hayvanların yiyebileceği bol otluk ,her deresinden hayvanlarını sulayacak kadar küçük kaynak sularının akması(son 30-40 yıldır kuraklık nedeniyle artık su akmayan dereler),kendilerine yetecek kadar topraklı arazilerinin olması havası ve ikliminin hayvancılığa uygun olmasıdır.Bir rivayete göre köye ilk yerleşenin göçeroğlu adında birinin yurt edinmesi nedeniyle Göçerler Köyü adının verildiğidir.

Köyümüzün ilginç gelenek ve görenekleri vardır.

Kesilecek kurbanlık keçiye abdest aldırmak, Gün battıktan sonra komşuya yoğurt verirken içine yeşil bir yaprak koymak gibi, yeni doğan çocuğu tuzlamak , kaşlarına kömür karası sürmek komşudan gelen yemek tencerelerini boş göndermemek , vb gibi... Coğrafya

Antalya iline 80 km, Korkuteli ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009- H.İbrahim Hayyar
2004 - H.ibrahim Hayyar


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu problemi ilözel idaresinin katkılarıyla yeraltı kaynak suyu aranmış fakat yaterli su bulunamayınca komşu köylerden yer aranmıştır.Bu nedenle komşu köy(Kızılaliler)de arazizi bulunan Rafet GÖÇERİ'nin yerine sondaj kuyusu açılarak 2007 yılında faaliyete geçilerek çözülmüştür.Her haneye şebeke suyu verilebilecek hale getrilmiştir. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde [[elektrik]şebekesi vardır] ve sabit telefon yoktur.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz