Göğem Köyü Merkez Uşak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Göğem Köyü Uşak Merkez - Göğem Köyü Bilgileri - Göğem Köyü Hakkinda - Göğem Köyü ResimleriGöğem, Uşak ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: MERKEZ - İl: UŞAK

Köy Muhtarı: YALÇIN CAKCAK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Cep Telefonu: 0 (532) 355 05 04

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 10 km

İlçeye Uzaklığı: 10 km

Rakım: m

Tarihi
GÖGEM KÖYÜ UŞAK İL MERKEZİNE BAGLI ÇOK ESKİ BİR KÖY OLUP KURTULUŞ SAVAŞINDA KÖY HALKI ÖZVERİYLE MÜCADELEDE BULUNUP KURTULUŞ SAVAŞINDA ORDUMUZA YAŞLI,GENÇ,ÇOLUK,ÇOCUK VE KADINI İLE YARDIMCI OLMUŞTUR.KURTULUŞ SAVAŞINDA KÖYÜN KURTULUŞU İÇİN YUNAN ORDUSU BAŞ KOMUTANI GENERAL TRİKOPİS'İN KUSURA BOGAZINDA KÖY HALKI TARAFINDAN TESLİM ALINIP TÜRK ORDUSU BAŞ KOMUTANI GENERAL DADAYLI HALİT PAŞAYA TESLİMİNDE KÖY HALKININ YARDIM VE MÜCADELESİ ÇOK OLMUŞTUR.YUNAN ORDUSU KOMUTANININ GENERAL TROKOPİS'İN YAKALANDIĞI KUSURA BOĞAZINDA HALEN SULAMA GÖLETİ,VE KÖYÜN ÜST KISMINDA KUSURA BOĞAZINA VE KÖYE BAKAN TEPENİN DÜZLÜĞÜNDE İSE ZAFER ABİDESİ BULUNMAKTA HER YIL BU YERDE KÖYÜN KURTULUŞU NEDENİ İLE TÖREN YAPILMAKTADIR.GÖGEM KÖYÜNDE BIR DE BARAJ BULUNMAKTADIR.

Kültür
GÖĞEM KÖYÜ TÜRKMEN VE YÖRÜK sünni KÖYÜ OLUP KARAKEÇİLİ BOYUNDANDIR.GELENEK VE GÖRENEKLERİ İLE TANINIR.OYUN OLARAK EFELEME,ZEYBEK,ÇÖKERTME,ISLAMOGLU vb. GİBİ HALK OYUNLARI,TARHANA,KEŞKEK,KUZU KULAGI,KATMER,HAŞHAŞLI ÜRÜNLER GİBİ YEMEKLERİ MEŞHURDUR.

Halki
HALKI SICAKKANLI MİSAFİR PERVERLERDİR,

Coğrafya
Uşak merkezine 15 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Gecimleri genellikle geclerde olmak üzere av cılktır.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 418
1997 439

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2010 - Yalçın Cakcak
2009 - Yalçın Cakcak
2008 - Yalçın Cakcak
2007 - Yalçın Cakcak
2006 - Yalçın Cakcak
2005 - Yalçın Cakcak
2004 - Yalçın Cakcak

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır kullanılıyor yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz