Gökçebağ Köyü Merzifon Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gökçebağ Köyü Merzifon - Gökçebağ Köyü Hakkında - Gökçebağ Köyü Tanıtımı - Gökçebağ Köyü Resimleri

Amasya

Bilgiler
Nüfus 512 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 05300
Alan Kodu 0358
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Amasya
İlçe Merzifon

Gökçebağ, Amasya ilinin Merzifon ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi

Köyün eski adı 'Zuğu' dur. Zuğu isminin zuğay bey adlı bir paşadan geldiği bilinir.ayrıça geçmişte yerlişim alanı bir bataklık durumunda olup kurutulup yerleşime açılmıştır.Ayrıca 5'nci Ana Jet Üssü'nün Köyümüz sınırları içerisinde olup sivil uçuşlara açıktır.Köyümüzün sınırları içerisinde ayrıca akçagaz dolum tesisi un fabrikaları mobilya atölyeleri bulunmakta olup, Karadenizin içanadoluya geçiş yolu üzerinde olan bir köydür.

Kültür

Köyün gelenekleri bayramlar coşkuyla kutlanır.bayram namazına mütakip keşkek yenir büyüklerle bayramlaşır.uzun kış gecelerinde denehasudası yapılır turşuyla ayranla yenir sohbetler edilir hıdırellezde nişanlı kızlara kuzu gider eğlenceler yapılır milli bayramlarda tüm köy halkı şehre gider coşkuyla kutlanırdı eskiden şehre gitmek hafta başı ve cuma günü olmaktaydı şimdi vasıtaların coğalması sebebiyle her gün gidilmektedir başlıca yemeklerimiz haşhaşlı çörek,hamursuz,gömme,somun ekmeği,taskebeplı plav,çatal çorba,hengel,kaypak,çilbir,baklalı dolma,ha bide ördekle yapılan keşkek vardırki çok leziz olur,ekmek aşı ,tarhana buğdaydan yapılır,kıymalı börek,ptıl,bişi. Köyümüzde ileri gelen ailelerin soy lakapları(SULALE İSİMLERİ): TOKURLAR,(HASBİ-JANDARMA-CEMAL) CİLBİLLER, KINACILAR, KARAHASANLAR, HACIHASANLAR, TOPCULAR, KÖSEAHMETLER, KURTULLAR, HACIMÜDÜRLER, SERTLER (SERT OSMANLAR) FEZİBEYLER, MAZANLAR, CULFAOĞULLARI,NURİAĞALAR, KOÇAMANLAR, DİLKİÇİLER. BURDA YAZANLAR KÖYÜMÜZDE KULLANILAN YADA UNUTULAN SOY LAKAPLARIDIR.

Coğrafya

Amasya iline 47 km, Merzifon ilçesine 5 km uzaklıktadır. merzifon ovasının doğu kesiminde yer alan bir yerleşime sahiptir. köy yerleşim tipi toplu olum aktif hane sayısı 85'tir. ulaşım köyümüzde buluna servis minimüsleriyle sağlanmaktadır.köyümüze ait belli başlı arazi mevkileri. katırcı, cipil, elma depesi, imir koy yolu, dilki ini, galaşar(gavurun gol) ezandaşı, of, ören ,tam ardı, bıngıldayuk, öllüklük, cayağzı, meryem punarı, çakırın eşme, çetenin çene. bu isimler köyümüzde araziler için kullanılan yerel isimlerdir.

İklim


köyümüz iklimi bozulmuş karadeniz iklimi olarak yada ılıman karasal iklim olarak tanımlanabilir. kışlar soğuk ve nisbetek kar yağışlı gecerken yazlar sıcak ve kurak geçmektedir. yağışlar daha cok ilk ve son bahar aylarında görülmektedir. yaz kuraklığının belirgin olması köyünüz tarımsal üretimini olumsuz yönde etkilemektedir.bitki örtüsü açısın da köy arazisinin geneli zayıf olmakla beraber köyümüz etrafında oluşturulan üzüm ve meyve bahceleri bitki örtüsü ceşitliliğini artırmaktadır. köyümüzde yetişin tarım ürünleri : arpa, buğday,nohut, mısır, fiğ, ayçiçeği, şeker pancarı, soğan, sebze çeşitleri,meyvelerden ise : üzüm, elam, kiraz, erik, vişne, ceviz,armut, ayva, badem, fındık, dut,kiren, badem,
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 512
1997 494
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca merzifon da buluna organize sanayide, köy arazisi üzerinde buluna iki un fabrikasında ve mobilya fabrikasında köy halkından 30 kişi calışmaktadır. köyümüz de emekli oranıda yüksektir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


1955 - Hamza BAL

2004 - Ömer KESİKBAŞ
1999 - Nuri CAN
1994 -
1989 -İsmet KESİKBAŞ
1984 -İrfan KARAÖZ
2009 -Mustafa KARAÖZ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak 5.Sınıfa kadar öğretim yapılmakta 6-7-8.sınıflar taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz