Gökçebayır Köyü Ezine Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gökçebayır Köyü Ezine Bilgileri -Gökçebayır Köyü Hakkında - Gökçebayır Köyü Tanıtımı -Gökçebayır Köyü Resimleri


İlçe: EZİNE - İl: ÇANAKKALE


Köy Muhtarı: AHMET ÇAKARMuhtarlık Erişim Bilgileri:


Cep Telefonu:

0 (542) 321 32 50


Çanakkale
Bilgiler
Nüfus 1052 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 17600
Alan Kodu 0286
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Çanakkale
İlçe Ezine
Web Sitesi
Gökçebayır, Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

ÇANAKKALE İLİ EZİNE İLÇESİ GÖKÇEBAYIR KÖYÜ TARİHÇESİ

Köyümüz 1275 Yıllarında şuan Köy Yerleri olarak adlandırılan mevkide Sarı Ahmet tarafından kurulmuş,

1583 yıllarında köy “Geven dede ve Ebe “mevkiine taşınmış,1724 yıllarında da köy meydanında bulunan ve günümüzde yıkılmış olan Çınar ve Koca Çeşme nin olduğu alanın hayvancılığa elverişli olması nedeni ile köy halkından bazıları Geven dede ve Ebe Mevkiinden gelerek yerleşmişler,Zamanla hayvancılığa daha elverişli olması nedeni ile de diğer ailelerin gelmesi ile köy şimdiki alana yerleşmiştir.Köy meydanına inşa edilen cami uzun yıllar Hacı Sadık Ağa tarafından korunup gözetilmiştir.Köyün çıkışında bulunan çeşme 1583 yıllarında Cin Kadın diye bilinen kişi tarafından ihya edilmiş,bugün hala akmaktadır.4-5 hane olarak kurulan köy bugün yaklaşık 600 hanelik bir yerleşim merkezi olmuştur.İlk ismi “BERGAZ” olan köyümüzün ismi 1961 yılında çıkan bir yasa ile,köyün arka kısmında bulunan bitki örtüsüne izafeten “GÖKÇEBAYIR” olarak değiştirilmiştir.

Köyümüz1.dünya savaşında düşman işgalinde kalmış,Ezineli Rüstem Çetesinin Köyümüzle Ezine arasında “Taşlı Kıraç” mevkiinde yunan askerlerini pusuya düşürmesi üzerine Köy halkının erkekleri Camiye kadınlar Mektebe doldurulmuş,köyde silah araması yapılmış,silah bulunması durumunda köyün yakılacağı caminin ve mektebinde halkıyla birlikte ateşe verileceği söylenmiştir. Girit ten gelme ve Rumca bilen Sadık Hoca nın yunan komutan Kör Apustolu ikna etmesi üzerine halk kurtulmuştur.

Köyün ilk geçim kaynağı makilik bir bitki örtüsüne sahip olması nedeniyle hayvancılıktır.1900 yılların başında Ayvacık Sun Obalı Hüseyin Baş Ağa tarafından “Ayıtlık ve Zindan” mevkilerinde zeytincilik başlatılmış,günümüzde de köyün temel geçim kaynağı olmuştur.Bunun yanında zengin kireç taşı kaynakları ile bir zamanlar kireç imalatında söz sahibi olduğumuz bu alan gelişen teknolojiye ayak uyduramadığından bitme noktasına gelmiştir.

Bugün köyün kurulu olduğu alanın etrafı eski yerleşim alanları ile çevrilidir.Önemli olanları “Zindan mevkiinde bulunan seramik fırınları ve zahire küpleri,Koca Yokuş Mevkiin

de bulunan Turuva dönemine ait kalıntılar,Alaca Kilise,Akpınar mevkiinde yer alan yer altı su kemerleri ve köyün güney kısmında bulunan alanda Helenistik döneme ait mermer ve lahit kapakları bulunmaktadır.

Köyün kurucu aileleri arasında :

1-Sarı Ahmet ve Oğulları( S.Ahmet oğlu Emin(Zeybekler),S.Ahmet oğlu Mahmut(Enginler)

S.Ahmet Oğlu İbrahim(Korucu)S.Ahmet oğlu Hacı Ayan Mehmet(Çakarlar,Temeller,Erol
lar,Özcanlar,İnelilerSağırlar)

2- Çolaklar(Penbeler,Aksaçlar) 3-Sarıoğulları(Başaranlar,Erdoğanlar) 4-Çobanlar(Paşalar,hamzaoğulları,Çakırlar) 5-Karahasanoğulları (Karasaliler)

Daha sonra Hacı Zeki ve Hacı Sadık Ağa Malatya Darende den,Tevfik Hoca Kayseri den, Berberler, Abdiler,
Yağnacılar(Enseli), Kakçılar, Pelavanoğulları, Akmanlar,Kadirler 1893 yıllarında Bulgaristan dan göç ederek yerleşmişlerdir

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Çanakkale iline 51 km, Ezine ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1052

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Hayvancılık: Ezine peynirinin isim yapması sonucu özellikle koyun ve keçi besiciliği artmıştır.Ancak köy arazilerinin çoğunun ekilebilir olması sebebiyle mera olmadığından köylünün asıl geçim kaynağı olan zeytinlere büyük zarar vermektedirler.Buda ciddi anlamda rahatsızlığa ve tartışmalara sebep olmakta,çözüm bulunması gereken bir konu ve son birkaç yılın sorunu olarak ortada durmaktadır. Tarım: Ülkemizin düşük asitli,nefaseti oldukça iyi zeytin yağının üretildiği zeytinliklere sahip yerleşim birimidir.Son yıllarda kontinü denen makinalarla zeytinyağı üretim teknolojisinin gelişmesi sonucu oldukca leziz ve kaliteli (1 asitin altında)zeytinyağı üretimi yapılmaktadır. Sulu ziraat ancak bireysel bazda genellikle açık kuyulardan elde edilen suların kullanımıyla az miktarda sebze yetiştiriciliği için yapılmaktadır.Son yıllarda sayıları azalan klasik usul kireç üretimi yapan ocaklar açık işletme olarak faaliyetini sürdürmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mustafa Kemal Canbeden
2004 - Ahmet Çakar


Altyapı bilgileri

Köyde 1920'li yılların sonunda veya 1930'lu yılların başında ilk okul açılmış bir müddet 3 yıl olarak verilen öğretimden sonra beş yıla çıkmıştır.1970 'li yıllarda ilk yapılan taş okul binasının yetersiz gelmesi sonucu beş derslikli yeni ilk okul binası yapılıp öğretime açılmış bunun sonucu eski bina kaderine terkedilmiştir.Ülkemizde ilköğretimin zorunlu olarak 8 yıla çıkması sonucu eski bina tekrar onarılıp ilköğretim ikinci kademe için kullanılmaya başlanmıştır.Taşımalı eğitimdede toplama merkezidir. Köyde içme suyu şebekesi ve pis su giderine ait şebeke bulunmaktadır. (tam manasıyla kanalizasyon denemesede) 1975 yılında elektrik gelen köyün civar yerleşim yerleriyle bağlantısını sağlayan (Ezine-Geyikli-Mecidiye)yolu sathi kaplama asfalttır. Sağlık evi ve köy ebeside bulunmaktadır. 1960'lı yıllarda açılan PTT acentalığı telefon haberleşmesinin ve otomatik telefonun yaygınlaşması sonucu 1980'li yılların sonunda PTT şubesi olmuşsa da Telefon haberleşmesinde GSM operatörlerinin devreye girmesi,manuel telefonun kalkması ve telefon faturalama sisteminin otomasyona geçmesi,ulaşım imkânlarının artması,mektup yazma alışkanlığının ise neredeyse tamamen ortadan kalkması sonucu yine 1990'lı yılların sonunda PTT köydeki birimini tamamen kapatmıştır.Gerçek manada ihtiyaç ta kalmamıştır.Sabit telefon hizmeti (ADSL dahil)oldukça iyi seviyede olup ve her üç GSM operatörlerininde (indoor) baz istasyonu kapsama alanındadır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz