Gökçeler Köyü Milas Muğla

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Milas Gökçeler Köyü Bilgileri - Gökçeler Köyü Hakkında - Gökçeler Köyü Tanıtımı - Gökçeler Köyü ResimleriGökçeler ,Muğla Milas ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MİLAS

İl: MUĞLA

İle Uzaklığı:8415 km

İlçeye Uzaklığı: km

Rakım: m

Nüfus:

2000:406
1997:406

Tarihi

seferberlik sırasında muğla yılanlı yaylasından göç edenler ile başka yerlerden gelen yörük kökenli vatandaşlar vardır.Ayrıca rumlar bu yerlerde yaşamış ki eskiden rum evlerine rastlanırdı.Hatta yaşlılar rumlarla birlikte yaşandığını söyler.Karabulut,Gökçe,Yoran, soyadları fazladır.Atatürk zamanında rumların boşalttığı alanlara Menteşe beyleri sülalesi yerleşmiş.doğusunda Manasır dağı,kuzeyinde Ağaçlıyük köyü,bulunur köyün tam ortasından büyük bir dere akmaktadır.Bu dere üzerinde eskiden 14 adet un değirmeni vardı.Gökçeler köyü önceleri ağaçlıyük köyünün mahallesiydi.Genel olarak köyümüz yemyeşil,sulak,ormanlık ve en önemlisisıcak kanlı insanları ile görülmeğe değer.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Muğla iline 84 km, Milas ilçesine 15 km uzaklıktadır. Koyun 3 km. dogusunda uyku vadisi olarak bilinen, bir kanyon icinde, eski tarihi bir su degirmeninin de bulundugu bir mesire yeri vardir. Kanyon icinde irili ufakli 40 kadar magara bulunmaktadir. Bunlarin en buyuk olani "Incirli in" diye de anilan "Gokceler Magarasi"dir. Magaraya mesire yerinden 1 km.lik bir yuruyusle ulasilir. Uzunlugu 345 m.dir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Mustafa YORAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:539 13 84
Cep Telefonu: 0 533 413 3731

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz