Gökçeler Köyü Şiran Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
gökçeler köyü bilgileri - gökçeler köyü tanıtım - gökçeler köyü resimleriGökçeler, Gümüşhane ilinin Şiran ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği henüz bilinmemekle birlikte tarihinin cok eskilere dayandığı ve isminin Aşağı Tersun olarak kayıtlı olduğu bilinen tarih 1569 dur. Köyün hemen üzerinde bulunan 20 m yüksekliğindeki kale harabeleri ve kalenin hemen yanında şu an yıkılmış olan MERYEM ANA resimlerinin de bulunduğu küçük bir kilise mevcuttur. Bunların haricinde köyün çevresinde ki kayalarda bulunan eski gözetleme kuleleri bu köyün önemli bir ticaret merkezi ya da ticaret yolu üzerinde olduğunu belgelemektedir. Şu an camiye dönüştürülmüş kilisenin çevre duvarları ve bahçesi yapılırken kilise etrafında büyük bir mezarlığın 3 ila 4 m derinlikten çıkması bu köyün tarihinin ne kadar eskilere dayandığının kanıtlarıdır,ayrıca Sayın hemşehrimiz araştırmacı yazar A.GÜNGÖR ÜÇÜNCÜOĞLU nun araştırmalarına göre 1569 tarihinde Osamanlı tarafından yapılan sayımlarda AŞAĞI TERSUN da 280 rum un yaşadığı ayrıca Doç Dr Yunus Özger in XIX yüzyılda Bayburt adlı eserinde 1881 yılında yapılan sayımlarda Aşağı Tersun, Şiran kazasına bağlı bir nahiye olarak karşımıza çıkmaktadır Aşağı Tersuna bağlı 13 köyde 649 müslüman erkek 352 gayri müslim erkek yaşamakta idi toplam erkek nufusu 1001 kişi ve köy müdürü Ali Efendi müdür muavini ise Kozme Ağa olarak kayıtlarda geçmektedir.
Kültür

Gökçeler köyü eski ismi ile AŞAĞI TERSUN köyün gelenekleri ve görenekleri Trabzon, Erzincan ve Sivas gelenek ve göreneklerine yakın seyreder. Köyde her yerde olduğu gibi dini ve milli bayramlar neşe ile kutlanmaktadır. Köy düğünlerine ve cenazelere katılım %100 olarak gerçekleşmektedir. Yılbaşı geceleri köy gençleri çeşitli eğlenceler düzenler ve ev ev gezerek köy halkının da bu eğlencelerden yararlanmasını sağlarlar. Mayıs ayının yedisinde hıdrellez kırlara çıkılarak ve çeşitli eğlenceler yapılarak kutlanmaktadır. Özel günlerde köylümüz bir birini ziyaret eder küçükler büyüklerin ellerini öper ve saygısını gösterir; zorda olan komşusuna kesinlikle yardıma koşulur. Köyümüzdeki eğlenceler Karadeniz kültüründen gelen kemençe ve Şiran'a özgü davul zurna eşliğinde yapılmaktadır. Düğün ve eğlencelerde köyümüzde eskiden olduğu gibi hala silah patlatılmaktadır. Köyümüzde kışın bol bol avcılık yapılmaktadır. Avlanan hayvanlardan tavşan pazarında tavşan ,köy çevresindeki kayalıklarda keklik avlanmaktadır. Kaynak Metin DEMİRCİ
Köyde Yaşayanlar

Gökçeler köyü eski ismi ile AŞAĞI TERSUN'da yaşayan yaklaşık 20 kabileden Demirci ler, Taştan lar, Gül ler Fitir ler, Zozik ler, Öztürk ler, Yaprak lar, Pekin ler Yıldız lar Şenol lar Bayrak lar Gümüşhane'nin Torul kazasının Budak (Şive)köyünden; Bayram lar,Gümüşhane'nin Torul kazasının Koryana köyünden; Venedik ler Gümüşhane'nin Torul kazasının Gambos ve Demiçisuyu köyünden; Kömür ler Saatcı lar Erzurum'dan; Yeniçeri ler Şiran'ın Karaköy'den; Üçüncü ler Şiran'ın Aksipert köyünden, Mollaoğlu' lar Trabzon' dan, gelmiş ve Gökçeler köyüne yerleşmişlerdir.Gökçe ler ailesi de Giresun'un alucra dan gelmişlerdir.Köyün şimdiki isminin bu ailenin soy isminden alındığı sölenmektedir Böylece Gökçeler köyünde birkaç kültür bir arada yaşanmaktadır.

Gökçeler köyünün mutfağı oldukça zengindir. Bunlardan Karadeniz mutfağından gelen hamsi kızartması, hamsi buğulaması, mısır ekmeği, kara lahana yemeği ve çorbası başta olmak üzere yine mısır unundan yapılan haşıl, mısır ve buğday unundan yapılan zırıkta ve gözlemeler Gökçeler köyü mutfağının başlıcalarındandır. Bunun yanında bölgesel olarak ta buğday unundan yapılan somun ekmeğinin dilinip tekrar fırına verilip kurutulması ile yapılan peksimet ekmeği uluslararası bir üne sahiptir. Gökçeler köyünün mutfagı oldukca zengindir bunlardan karadeniz mutfağından gelen hamsi kızartması hamsi buğulaması mısır ekmeği kara lahana yemeği ve çorbası başta olmak üzere yine mısır unundan yapılan haşıl mısır ve buğday unundan yapılan zırıkta ve gözlemeler gökçeler köyü mutfağınının zenginliklerindendir bunun yanında bölgesel olarak ta buğday unundan yapılan somun ekmeğinin dilinip tekrar fırına verilip kurutulması ile yapılan peksimet ekmeği uluslararası bir üne sahiptir. Kaynak Metin DEMİRCİ
Coğrafya

Gökçeler köyü eski ismi ile AŞAĞI TERSUN N:40°11' E:39°14' Koordinatları arasında bulunmaktadır. Gökçeler köyü Şiran-Gümüşhane, Kelkit-Gümüşhane dağ yolu üzerinde vadi içerisine kurulu olup, Gümüşhane iline 90 km, Şiran ilçesine 13 km Kelkit ilçesine 25 km uzaklıktadır.
İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 407
1997 414
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde yetiştirilen ürünlerden bazıları şunlardır, patates, şeker pancarı, buğday, arpa, fasulye, mısır, fiğ, ayçiçeği, Meyveler ise, elma, vişne, armut, erik, ceviz, yetiştirilmektedir, iki bin yılından sonra, arıcılık ta ekonomiye önemli katkı sağlamaktadır. Hayvancılıkta ise büyükbaş hayvanlardan, sığır, küçükbaş hayvanlardan ise koyun yetiştirilmektedir.
Altyapı bilgileri
Köyde iki derslik gökçeler ilköğretim ve ana okulu vardır ve yıl ortalamasına göre yaklaşık 50 öğrenci eğitimden yararlanmaktadır, ancak okulda telefon ve faks yoktur köyde sağlık ocağı yok, sağlık evi yok, doktor yok, ebe yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz