Gökçeöz Köyü Tosya Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Tosya Gökçeöz Köyü Bilgileri - Gökçeöz Köyü Hakkında - Gökçeöz Köyü Tanıtımı - Gökçeöz Köyü ResimleriGökçeöz, Kastamonu ilinin Tosya ilçesine bağlı bir köydür.


İlçe:TOSYA

İl: KASTAMONU

Tarihi

köyümüz adı gökceöz olup. Toplam 5 mahalleden oluşmaktadır.

1- erenler mahallesi
2- gökçeöz merkez
3- tekeler mahallesi
4- çomaklar mahallesi
5- kayseri mahallesi
köyümüzün kuruluşu çok eski tarihlere dayanmaktadır. Komşu köyler akseki köyü, çeltikçi köyü, unduk köyü, incebel köyü, sapacak köyü, yarekin köyü, haydarlar köyü, sıvarköyü, bürnük köyüdür.en güzel mahallesi erenler Mahallesidir.Kardım Yaylası Buraya Baglıdır.

Köyümüz istanbul iline büyük göç vermiştir. İş imkanı olmadığı için yeni yetişen neslin yüzde 80 i istanbul iline taşınmıştır. Köyümüzden polis memuru, öğretmen, memur ve çok sayıda imam çıkmıştır. Yüzde 92 si okuryazardır.

Köyümüzün tarihi hakkında bilgi toplayıp yakın zamanda bu sayfaya aktaracağım.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köyümüzün gelenekleri ve görenekleri -bayramlarda cami önünde bayramlaşma olur. Bayramlaşmadan sonra çevre mahallelerden gelenler ve köy halkı evlere davet edilir ve yemek verilir. Eş dost ve akrabalar ziyaret ediler. - düğünlerde düğün sahiplerine yardım edilir. Köy odasında kına gecesi düzenlenir. Gece ateş yakılarak ateş etrafında sim sim oynanır, halay çekilir. Düğünü son günü gelin almaya gitmeden önce güreş ve nişan atışı yapılır.

YEMEKLERİMİZ - KEŞKEK Özellikle düğünlerde ve ramazanda pişirilir. Düğünde kazanda pişirilir, ramazanda fırına sürülür.
- tarhana çorbası
- bulgur pilavı
- mantı
- hoşaf
- ayranlı çorba
- hamur tatlısı vb.

Coğrafya

İle Uzaklığı:85 km

İlçeye Uzaklığı: 20 km

Rakım:1030 m

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklime yakındır. Etki alanı içerisindedir.

Nüfus

2000 - 402
1997 - 590

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Köy Muhtarı: MEHMET DELİP

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:0 366 342 10 86

Cep Telefonu:0 538 927 63 70

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Şu an muhtar Mehmet DELİP.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. [[Sağlık ocağı]YOKTUR, sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [TOPRAK)olup ASVALT İÇİN YAPIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDMEKTEDİR.köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Gökçeöz Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz