Gökçukur Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sinop Köyleri - Boyabat Gökçukur Köyü - Gökçukur Köyü Hakkında - Gökçukur Köyü Tanıtımı - Gökçukur Köyü Resimleri


Gökçukur, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: BOYABAT

İl: SİNOP

Tarihi

Orta asyadan gelen Türkmenler tarafından ve yörükler tarafından oluşmuş olup, bir kısmı Erfelek ilçesinden gelip buraya yerleşmiştir[kaynak belirtilmeli]. Dört mahallesi vardır; Gökdere, Dağköy, Avlu ve Avuca.

Kültür

Köyün yemekleri bayramlarda keşkek, düğünlerde keşkek, pirinç ve bulgur pilavı ve diğer yemeklerle birlikte hazırlanır. Düğünler genelde cuma günü başlar, pazar günü akşam biter. İlk gün komşu, ikinci gün civar köylerdekilere davet verilir. Bayramlarda, hergün bir köy mahallesinde toplanılınır, öğle vaktinden sonra köy meydanında gelen misafirlere yemek verilir. Yemekler her evden gelen yemeklerle verilir. Bayramlarda salıncaklar kurulur.

Coğrafya

Sinop merkeze 122 km , Boyabat'a ise yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Dört mahalleden oluşur. En uzak mahallesi Aavuca mahallesidir. Boyabat'a uzaklığı 45 km civarındadır. Kastamonu iline ise 100 km uzaklıktadır. Gökçukur köyü, Boyabat Kastamonu yolunun 28. kilometresinden ayrılan Ayancık yol ayrımının yaklaşık 15 km yukarısında yer alır.Y eşilinin ve mavinin buluştuğu, mesire ve dinlenme yerlerinin bolca bulunduğu bir yerdir. Avuca mahallesi asfalttan yaklaşık 5 km içeride yer alır. Diğer mahalleler Boyabat-Ayancık asfaltını üzerinde bulunur.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 161
1997 151

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Gökçukur'un, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Yıllara göre köy muhtarları:

2009 - MUSTAFA ÇINAR
2004 - MUSTAFA ÇINAR
1999 - HASAN ÇINAR
1994 - HÜSEYİN TÜYLÜ
1989 - HÜSEYİN TÜYLÜ

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ve kullanım dışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. köyün geçimi tarım hayvancılık ve ormana dayalıdır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz