Gökdağ Köyü Hakkında Bilgi Narman Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum Köyleri - Narman Gökdağ Köyü - Gökdağ Köyü Hakkında - Gökdağ Köyünün Tanıtımı - Gökdağ Köyü Resimleri


Gökdağ, Erzurum ilinin Narman ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Merzifonlu Karamustafa paşanın neslinin'de devam ettiyi (eskide Deryal şimdi soy isimleri şen olan aile )Köyün eski ismi Pertuvan yeni ismi Gökdağ köyüdür, eski ismini hangi asırda koyulduğu bilinmemektedir, çok eski bir köydür, Gökdağ ismini sınırları içinde dahminen 2900 m yükseklikte dağı olan bir yüzü gök rengindedir, gök renginden olduğu için bu köyün ismi ne olsun dedikleri zaman yüksek dağın büyüleyici ismi akıllarına gelmiş dağımızın ismi gibi köyün ismide Gökdağ olmuş.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi köyümüzün gelenek ve görenekleri islami kurallara göre yoğrulmuştur. yemeklerimiz çeşitleri türkiyenin her yerindeki olan yemek kültürüne yakındır sütle yapılan yemeklerimiz batı illerindeki köylere göre daha zengindir mesele ayranlı çorba, sütlü çorba, peynir helvası, kuymak mısır unu ve süt kaymağından yapılır, mısır baklavası sutle yoğrulur, peynir ve tereyağı diğer adı sarı yağ peynirleri dört çeşittir civil peynir, lor peynir, yağlı peynir, göğermiş peynir göğermiş peynir küplerin içinde koyulduktan sonra en az 3 ay sonra açılır erken açılırsa göğerme olmaz beyaz rengiyle bulursun şehirlerde civil peynire çeçil peynir derler bu isim doğru değildir asıl adı civildir civil ismini tel tel ayrıldığı için ona civil derler, civil civil cimen derlerya onun gibi isteğe göre yaparlar bu saydığım peynirleri.

Coğrafya

İlk bakışta bir yabancı köyün yeri mükenmel der arazinin kırık oldüğünü söyler ilk tesbiti doğrudur ama araziyi gezdikce tepe arkası düzlük tarla çimenli çayır veya mera böyle görürsünüz devamlı sizi rampa yukarı götürür gidildikçe sırtlardan tepeye geçersin tepelerdende dağa çıkarsın o dağın isminede gökdağ derler gökdağ dediğin zaman gerçekten bir dağdan ibaret değildir bu dağın çevresi madenlerle doludur tesbit edilen madenler Civa, Linyit, Krom, Mavi Mermer, altın madeni olduğunuda söyleyenler var ayriyeten soda suyuda çıkar, işletilip daha sonra bırakılan madenler Mavi Mermer ve Civa madenidir.

Gökdağ Köyünün Gökdağı mevkisi ayriyeten büyük bir savaşa şahit olmuştur biz o dağı gezerken o dağda piyade silhlarına ait çürümeğe yüz tütmuş mermi ve boş kovanlar ayriyeten rus askerlerinden konserve kutuları çürümüş halde halen daha o kalıntılar mevcuttur bunları neneme anlatığım zamam nenem dediki oğlum savaş başladığı zaman kafile halde yürüyerek Tokata gittik döndüğümüzde köyümüzde hasta olan kaçamayan ihtyar ve hastalar yaralı askerlerin anlattığına göre Rus askeri dağın tepesine yerleşir kilit yerlere nöbetçileri koyar o şekilde durur niyeti Erzuruma varmak veya yüksek yerden o bölgedeki Türk birliklerinin gücünü kırmak onuda yapmış Türk birlikleride Gökdağın zirvesine çıkmak ister ama nerden der en son Karadağ mevkiinden daha yakın olduğunu tesbit ederler arkdan Ruslara hücüm emrini verirler kaç gün savaşirlar bilinmez o zamanki Türk Komutanı kimdir hangi ordumuza bağlıdır bilmiyolar tek bildikleri bizim asker Rusların ağır silahlarıda varmış top yolları yapmışlar o zaman o dağa neyise oğul dedi bizim asker vurmuş onlar vurmuş her iki tarafında mermisi bitmiş ondan sonra başlamışlar süngü süngüye ne Türk birliği kalıyor nede Rus geriye kalan binlerce Rus cesedi yüzlerce Türk askeri Şehit düşer Allah rahmet eylesin bu savaş 1914 den sonra olduğu anlaşılıyor bu yazdıklarım tamamen gerçektir oduğu gibi aktarılmıştır. Şehitlerimizin yerlerinin belli olması için gelecek nesillere aktarılması için şehitlik yapılması tarihi konusu yazılması ziyaretler yapılması gerekir bildiklerimizin kaybolup yok olmaması için katkıda bulunabildiysem mutluyum köyümüzün ana sayfasına gönderebilrsiniz benden yana hakkımı helal ediyorum.

Erzurum iline 85 km, Narman ilçesine 3 km uzaklıktadır. (nittelameK neŞ)

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 275
2000 250
1997 195

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
(2008)_fatih demirtas

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.