Gölcük Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Zile Gölcük Köyü Bilgileri - Gölcük Köyü Hakkında - Gölcük Köyü Tanıtımı - Gölcük Köyü Resimleri


Gölcük, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:ZİLE

İl: TOKAT

Tarihi

beğdilli,hubyar göçmenidir

Göy pınarın meydana geliş şekli bu zamandan 170 yıl önce Veli Kahya denilen zat üç kırmızı madeni liraya köyün toprağını satın almıştır. Veli Kahya denilen zat bir kırmızı lirayı bulmuş geriye kalan iki maneni kırmızı lirayı bulamamıştır. O zamanda Zile'nin eski çapak köyünden komşu olarak o yönde Tıkır sülalesini getirmiştir. Tıkır sülalesi de Veli Kahya'ya iki kırmızı madeni lira temin edememişler ancak bir madeni kırmızı lirayı bulmuşlardır. Göy pınarı satan şahıs üç madeni lira istemiş ancak iki madeni lira bulmuşlar geri kalan bir kırmızı madeni lira taksit kalmıştır. Kaldıktan sonra Yozgat İlininin Çekerek ilçesindeki Sarı köyünde İbrahim isimili Eğilmez isminden bir şahıs daha gelmiş ben geriye kalan parayı temin ederim demiş. Ama banada Göy pınarının toprağından yer verirseniz demiş ama o adama güvenememişler tekrar İlyas isminde bir şahısdan bu adamlar Adana tarafından gelip geriye kalan bir kırmızı madeni lirayı ben temin edebilirim bana toprak verirsen bu şahısta bir madeni lirayı vermiş köyün kuruluşu üç evden oluşmuştur. Daha sonra Göy panarın ismi Gölcük Köyü olarak değişmiştir. sonraları köye insanlar göç etmişler, Köy daha da büyümüştür. Veli Kahya ve Kardeşi Ton Üsükle beraber denilen zat, Erzurum'un Hasankale İlçesindeki Bedicivan köyün seferberlik (Kurtuluş Savaşı) önce göç ederek ılıca köyüne yerleşmiştir. Toprağı olmadığı için o zamanda toprak ağalarından Zekeriya beyin 10 sene hizmetinde çalışmışlardır. Daha sonra Göy Pınar Köyüne (Gölcük) yani Gölcük Köyüne yerleşmışlerdir. Daha sonra köyün nüfusunu çoğaltmak için çevre köylerden insanlar getirilmiş köyden toprak verilmiştir. Belpınardan Çakmak ailesi getirilmiş dah sonra Artova'nın Sekücek Köyündeki Ali Budalanlar gelmiştir. Daha sonra Bel pınar köyünde Ali Kuş, İbrahim Kuş gelmiştir. Daha sonra yine Belpınarı Köyünde Ahmet Kartal gelmiştir.
HAZIRLAYAN: Caner Tuna

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Tokat iline 99 km, Zile ilçesine 32 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 45
1997 42

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: RIZA TUNA

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (356) 332 32 80

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Rıza TUNA
2004 - Rıza TUNA


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

İle Uzaklığı: 99 km

İlçeye Uzaklığı: 32 km

Rakım: 1160 mKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Gölcük Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz