Goldaş Osmanlı Kolleksiyonu Takıları

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Goldaş Osmanlı Kolleksiyonu Takıları

Goldaş’ın özgün tasarım anlayışının en güzel örneklerine sahip Osmanlı Koleksiyonu II, Osmanlı’nın muhteşem tarihi ve kültürünü yansıtan takı ve aksesuarlardan oluşuyor. Tasarımcılar, uzun ve zor bir araştırma sürecini kapsayan tasarım serüvenleri boyunca, 600 yıl hüküm süren Osmanlı’nın ihtişamını, zengin kültürünü yeniden gün yüzüne çıkarıp, özgün tasarımlar ortaya koymuşlar.

Koleksiyonda Osmanlı mimarisi, padişah tuğraları, savaş aletleri, başlıklar, yazılar ve çini motifleri kullanılmış. Muhteşem İznik çinileri, “Bahar Dalı” motifli takıların esin kaynağı... Renkli görünümleri ile dikkati çeken Bahar Dalı tasarımları, bileklik ve yüzükten oluşuyor. Çiçek motifli İznik çini detaylarının yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş ve yükseliş döneminin önemli padişahlarından olan Orhan Gazi, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman ve Yıldırım Beyazid’in tuğralarının kullanıldığı tasarımlar, koleksiyonun dikkat çeken diğer parçalarından.

Dünyanın en nadide çiçeklerinden biri olan ve halk arasında ‘ağlayan gelin’ olarak da adlandırılan ‘ters lale’ figürü de özel hikâyesi ile koleksiyondaki yerini alıyor. Başka bir tasarımda Osmanlı’da Lale Devri’ne ismini vermiş lale, Sadabat eğlence gecelerinde bahçelerin aydınlatılması için sırtlarına mumlar dikilerek serbest bırakılan kaplumbağa figürü ile bir bütünlük sergiliyor.