Gölhisar Köyü Merkez Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Aydın Gölhisar Köyü - Gölhisar Köyü Hakkında - Gölhisar Köyü Tanıtımı - Gölhisar Köyü ResimleriGölhisar, Aydın ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

köyün adı lidyalılar zamanından gelmektedir.köyün yukarısında bulanan bir hisar ve etrafındaki gölden dolayı bu adı almıştır.ayrıca hisar kalıntıları hala köyümüzde bulunmaktadır.

Kültür

En meşhur yemeği:Enginar yemeğidir.Enginarda aydında bir numara olan köyümüz türkiyenin çeşitli illerine enginar satımı yapmaktadır.

Coğrafya

Aydın merkezine 17 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1200
2000 1010
1997 876

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca pazarcılık köyümüzde gelişmiştir.Her semt pazarlarında günlük taze sebzelerimizi bulabilirsiniz.köyümüz aydın köyleri içerisinde en meşhur olanıdır.kime sorsanız herkez gölhisar sebzelerinin özellikle enginarının meşhurlığunu bilir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2002 - Muzaffer kocabaş


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz