Göllüce Köyü İznik Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Göllüce Köyü İznik - Göllüce Köyü resimleri - Göllüce Köyü hakkında - Göllüce Köyü tanıtımı Bursaİlçe: İZNİK - İl: BURSA


Köy Muhtarı: İlhan YILDIRIM


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 224 764 4090

Cep Telefonu: 0 532 408 6205


Göllüce, Bursa ilinin İznik ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihçe

köy inkli köyüyle iznik(nicea) e kurulan ilk köydür ve ilk kurulum yeri korunaklı bir tepedir. kurulma amacı ozamanlar rum koyu olan derbent i ve iznik e giden yolları gözetim altında tutmaktı ama daha sonraları köy birkaçkez yer değiştirmiştir. en son yunan işgaliyle yakılmış ve yeniden inşa edilmiştir fakat erozyon nedeniyle yine yer değiştirmek zorunda kalınmıştır.

Köyün adı horosan erenlerınden gelmektetdır.Daha önceden Yukarı Göllüce olarak bilinmekteydi. Fakat oluşmuş olan heyelan sonucu zatn kerpiçten olan evler yıkılmış ve şimdiki yerine taşınmıştır.su an ki yerinin altında eski bir rum köyünün kalıntıları bulunmaktadır taştarla denilen bölgeze izler rahatça görülebilir ( eski çini parçaları seramik kalıntıları temeller vs.).

balarım olarakda bilinir.balarım ismi bal-arım yani arıcılıktan gelmektedir köydeki mevcut olan kayalarda üzerlerlerinden akan balın bıraktıgı izler hala görülebilmektedir.daha yakın geçmişte ipek böcekçilği ve bağları meşhurdur fakat günümüzde genel olarak zeytin üretilmektedir.

Kültür

yemeklerı zeytin yağlı enginar.köylü kadınlar örtülerin kenarlarına oya yapar.kına gecesi yapılır

Coğrafya

Bursa iline 71 km, İznik ilçesine 14 km uzaklıktadır.

iznik gölü kıyısında uzanır ve türkiyenin en uzun köylerinden birisidir.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1280
2000 1265
1997 1858

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve ticarete dayalıdır.

Altyapı bilgileri

saglık ocagı vardır ilkogretım okulu vardır. PTT şubesi ve PTT acentası yoktur.Sağlık evi ve sağlık ocağı yoktur.Su şebekesi var , kanalizasyonu yoktur. icme suyu özeldır ve Turkıyenın en guzel göllerinden birinin güney yakasına kurulmuştur.Göl havzasını komple görebilecek arazilari vardır.huzuru ve doğa ile baş başla kalmak isteyen istanbullu akınına ugramaktadır ve ıznık ın en guzel köylerinden birisidir. sessız huzur dolu bi yerdir.Restaurant mevcuttur. Ağustos 2008 yılında kanalizasyon çalışmaları başlamıştır

muhtar ilhan yıldırım sayesinde köy modern bir görünüme kavuşmuştur ve gün geçtikçede gelişmeye devam etmektedir.

Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz