Göltarla Köyü Elmalı Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Göltarla Köyü Elmalı Bilgileri - Göltarla Köyü Hakkında - Göltarla Köyü Tanıtımı - Göltarla Köyü Resimleriİlçe: ELMALI - İl: ANTALYA

Köy Muhtarı: Bilgi YokMuhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Antalya
Bilgiler
Nüfus 179 (2000)
Rakım 1105m metre
Koordinatlar
Posta Kodu 07700
Alan Kodu 0242
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Elmalı
Web Sitesi

Göltarla, Antalya ilinin Elmalı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Avlan daha öncesinde BÜLBÜLZADELERİN çiftliği olup,avlan köyü çağıllıburun mevkiinde Bucak köy adıyla Göçebe Yörüklerin köyü iken 1932 yılında satılan köy 9 hissedar tarafından satın alınmıştır.Bunlar Şakir YILMAZ, Mehmet SARIKAYA,Mustafa KOYUNCUve Mehmet KOYUNCU,Ramazan AKASMAN ve Süleyman YILDIRIM,Mustafa ÇOBAN,Mehmet ERTEPE,tarafından alınıp köy kurulmuştur.Köy AVLAN olarak ismini osmanlıdan beri taşımaktadır.1960 lı yıllarda GÖLTARLA olarak değiştirilmiştir.Avlan BELİ tarihte eşkiyalarca birçok soyguna tanıklık etmiştir.Günümüzde eşkiya mevzileri hala sapasağlam durmaktadır. Köy genel olarak "Avlan" adıyla bilinmektedir. Dolayısıyla yanında bulunan gölün ismide Avlan Gölü'dür. 1970'li yıllarda köylüye tarla kazandırmak maksadıyla göl kurutularak tarım arazisi olmuştur. Yıllarca köylünün nohut ekimi yaptığı bu alandan dolayı köyün ismi daha sonra bir değişiklikle Göltarla olmuştur. 2000'li yıllara gelindiği zaman göl alanı tekrar aslına yani göl statüsüne kavuşturulmak istendiği için tarıma kapatılmıştır. Bugün geçmişteki gerçek Avlan Gölü gibi olmasada göl su tutmaya başlamıştır.Köyün batısı ÇIĞLIKARA TABİATI KORUMA ALANI,KUZEYİ GÖL KORUMA ALANI,GÜNEYİ DOĞAL HAYATI KORUMA ALANIve DOĞUSU SEDİR ARAŞTIRMA ORMANI İLE ÇEVRİLİDİR.Toplam arazi 1830DEKAR olup istimlaklar dışında 1500DEKAR arazisi vardır.

Kültür

Köyde halkı tamamen yörük kültüründen gelmekte olup birçok geleneği hâlen yaşatmaktadırlar. Köy Antalya'nın sahil ilçeleri olan Kumluca, Finike ve Demre'nin yaz aylarında yayla olarak kullandığı Yeşilyayla Elmalı'nın ve civarının ana bağlantı yolu üzerinde olması hasebiyle hareketlidir. Köy yaylacıları ve anayol üzerinde bulunan kasaplarıyla meşhurdur. Sahilden gelip Elmalı'ya yaylaya veya pikniğe gitmekte olan yolcular ve yayladaki halk et ihtiyacını köylülerden oluşan bu kasaplardan sağlamaktadır.

Coğrafya

Antalya iline 134 km, Elmalı ilçesine 24 km uzaklıktadır.Finike ilçesine 40km dir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Karasal iklim hakimdir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 179
1997 184

Köyün nüfusu yaz aylarında Kumluca, Finike ve Demre'den gelen yaylacılardan dolayı artmaktadır. Kışın ise yaylacılar kendi şahıslarına ait olan yayla evlerini kapatarak sahildeki evlerine geçmektedir.

Genel olarak insanların yörük kökenli olması bu şekilde bir durumu yani yaylak-kışlak kavramını ortaya çıkarmıştır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Ahmet Koyuncu
2004 - Muharrem Sarıkaya
1999 - Muharrem Sarıkaya
1994 - Muharrem Sarıkaya
1989 - İsmet SARIKAYA
1984 - İsmet SARIKAYA

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi bulunmakta olup Gömbe'den getirilen su ile sağlanmaktadır. Köyde kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır. Aynı zamanda Ptt şubesi de yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.KÖY İMAR PLANI PROĞRAMA ALINMIŞ OLUP 2010 yılın da uygulanacaktır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz