Gölyurt Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum Köyleri - İspir Gölyurt Köyü - Gölyurt Köyü Hakkında - Gölyurt Köyü Tanıtımı - Gölyurt Köyü Resimleri


Gölyurt, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı, geçmişte köyde bulunan bir gölden gelmiştir. Köy, İspir köylerinin eski bir yaylası olup tarihi 100-150 yılı kapsamaktadır.

Kültür

Köyümüzün çok güzel yemekleri vardır. Bunlardan bazıları; Sütözü kuymağı, Piliç Herisesi, Kalacoş, Ayran aşı, horis, su böreği, tatar böreğidir,ziron,kesme çorbası.

Coğrafya

Erzurum iline 109 Km., İspir ilçesine 37 Km. uzaklıktadır. Köy, leylek demirgöze varcis köyleri ile komşudur.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

köyde üneş,acar,düzel,kantarcı,günsüz,kamil soyadını taşıyan aileler vardır.Bunlardan sadece üneş ailesi köyde yaşamaktadır.köy sakinleri genellikle istanbulun her iki yakasinda yasamakta olup asil soyadlari gurbetoglu dur.soyadi kanunuyla bu isim degisse bile köylüler kökleri rize trabzon konya karaman oldugu söylenilen büyük bir ailenin torunlari olduklarini bilmektedirler son yillarda özellikle istanbulda yasayan köylüler özellikle yaz aylarinda köyün hareketlenmesini saglamakta ve eskiyen evlerini tekrar yaparak kültürel baglarindan kopmadiklarini göstermektedirler..

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 36
2000 36
1997 43

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyü çevreleyen dağlardan en önemlisi olan Koru dağı, yeşilliği ve manzarasıyla meşhur olup bu köyü diğer köylerden ayıran en belirgin olgudur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy muhtarlık telefonu:0 442 456 20 90 dır

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2008 - Mustafa Üneş
2004 - Mustafa Üneş
1999 - Mustafa Üneş
1994 - Mustafa Üneş
1989 - Mustafa Üneş
1984 - Mustafa Üneş

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesivar kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.