Görentaş Köyü Bozkurt Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bozkurt Görentaş Köyü Bilgileri - Görentaş Köyü Hakkında - Görentaş Köyü Tanıtımı - Görentaş Köyü ResimleriGörentaş, Kastamonu ilinin Bozkurt ilçesine bağlı bir köydür.


İlçe:BOZKURT

İl: KASTAMONU

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenksel yemekleri etli ekmek kara lahana dolması güveç sayılabilir.kestane zamanı gençler kendi araların da hemin adlı gelenksel oyunu oynarlar.ayrıca aşure zamanı kazanlarla aşure pişirilir ve köylüye dağıtılır.ramazan ve kurban bayramların da dernek lokalinde etli pilav pişirilir bu gelenek yüzyıllardır devam etmektedir.köyün derneği ekim 2.pazarı beykoz daki lokalin de kestane kebap günü yapmaktadır bu güne köyün ileri gelenleri millet vekilleri mülki amirler büyük itibar göstermektedir.

Coğrafya

Kastamonu iline 111 km, Bozkurt ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 118
1997 143

Ekonomi

Köyün geçim kaynağı fındık ve kestane dir.ayrıca arıcılık ta yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -muhammer sucuoğlu

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde ayrıca bir camii ve gelen misafirlerin kalabileceği misafir hane vardır. köyün ileri gelenleri: KAZIM KAPTAN'DAN alınan bilgilere göre köyün tarihi cangaroğullarına dayanmaktadır. cangaroğullar beyliğinden devrakaniye oradanda görentaş çankaya mahallesine yerlişmişler buradan doğru kurulmuş bir köydür.. köyde hayfancılık yok denecek kadar az dır. cennet ten bir köşe olan bozkurtun bu şirin köyü için kazım abimiz gelen herkesi ağırlayabileceklerini belirtmiş bizlerede ayran ikram etmiştir... misafirperlikleri güzel olan bu köy insanı gerçekten övgüye değer...

İle Uzaklığı: 111 km

İlçeye Uzaklığı: 16 km

Rakım: 370 mKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Görentaş Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz