Gözeler Köyü Merkez Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1

Gözeler Köyü Merkez Gümüşhane konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
gözeler köyü bilgileri - gözelr köyü tanıtım - gözeler köyü resimleriGözeler, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adını çevresinde bolca bulunan soğuk kaynak sularından aldığı bilinmektedir.(bölgede kaynak suyuna göze de denilir) Eski Osmanlı kaynaklarına bakıldığında köyün tarihinin 16.yy sonlarında yörede bulunan maden ocaklarında (gümüş ve altın) çalışmak üzere anadolunun çeşitli yerlerinden bölgeye gelen türkmen ailelerinden oluştuğu görülmekle birlikte özellikle 18.yy başlarında bölgeye ermeni ve rum göçünün de olduğu görülmektedir. Yörede maden ocaklarında çalışmak üzere gelen ermeni ve rumlar günümüzdeki köyün güney yamaçlarında yaşadıkları ve Cumhuriyetin ilanından sonra mübadele nedeniyle (nüfus değişimi) tamamı yöreden ayrıldığı bilinmektedir. Köy giresundan 1887 yılında ayrılıp gümüsahneye bağlanmıstır gümüshaneye baglanmasının nedeni o zamanlar Gümüşhane Şebinkarahisara bağlıydı Giresun ilçe durumundadaydı o yüzden Şebinkarahisar'ın merkez köyüydü.
Kültür

Doğu anadolu ve karadeniz kültürünün buluştuğu bir noktada bulunan köydeki gelenek ve görenekler eski Türk kültür ve ananelerinin izlerini taşır.
Coğrafya

Gümüşhane il merkezinin 14 km güneybatısında bulunan köyün kuzeyinde Demirkaynak, güneyinde Dörtkonak ve Yaydemir, batısında Hasköy köyleri ve doğusunda Merkez ilçeye bağlı Süleymaniye mahallesi ve Canca mahallesi bulunmaktadır. Coğrafik yapı NORMAL bir yapıya sahip olup, bodur sarı çam ormanları ile kaplıdır. Yer yer fundalıklarla da karşılaşılmaktadır. KARA DENZ İKLİMİ HAKİMDİR ALABALIK TESİSLERİ COK TURİST CEKER KÖYDE YASAM HARİKA GECER
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 150
2000 212
1997 297
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ALABALIK TESİSLERİNDE KAZANC FAZLADIR
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Aydın Saran
1999 - Aydın Saran
1994 - İlyas Başer
1989 - Zekeriya Başer
1984 - Zekeriya Başer

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz