Gözler Neden Sulanır

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
göz yaşarması - göz sulanmaları - göz sağlığı


Göz neden sulanır? Nelere dikkat etmeliyiz? Göz sulanması başka sorunlara neden olur mu? Tedavisi nasıl yapılır?
Göz neden sulanır?

Gözün sulanma nedenlerinin başında gözyaşı torbalarındaki yapısal bozukluk geliyor. Fazla gözyaşının olması ya da gözyaşını boşaltan sistemlerdeki bozukluklar aşırı göz sulanmasına neden olabilir. Göze yabancı cisim girmesi gibi durumlarda gözyaşı üretimi artar. Dolayısıyla göz sulanması çoğalır. Göz kanallarındaki iltihaplar, göz kapağındaki yapısal bozukluklar göz sulanmasını artırabilir.

Nelere dikkat etmeli?

Göz sulanması şikayeti olan kişileri gözlerini tahriş etmemek için gözlerini silerken dikkatli olmalı. Gözünde sulanma olanların en büyük yanlışı, gözlerini sürekli mendille silerek tahriş etmeleri. Elle ya da mendille silinen gözlerde göz sulanması artar.

* Gözleri sürekli elle veya mendille silmek gözün daha kolay mikrop kapmasına neden olur. Gözyaşını, gözleri kırpıştırarak yanağa düşürüp öyle silmek gerekir.
* Çok yoğun göz sulanması olanlar gözlerini değil, sadece yanaklarına akanları silmeli. Göz doktorları göre, gözleri mendil ya da elle ovuşturarak silmek çok büyük bir yanlış.
* Soğuk ve rüzgarlı havalar göz sulanması problemi olanların yanma ve sulanma şikayeti artırır. Bu nedenle göz sulanması rahatsızlığı olanlar soğuk ve rüzgarlı havalarda koruyucu gözlükler kullanmalı.
* Güneşli havalarda güneşten korunmak için iyi bir cama sahip güneş gözlükleri takmak gerekir.