Göztepe Köyü Hakkında Bilgi Pazaryolu Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum Köyleri - Pazaryolu Göztepe Köyü - Göztepe Köyü Hakkında - Göztepe Köyünün Tanıtımı - Göztepe Köyü Resimleri


Göztepe, Erzurum ilinin Pazaryolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Asıl ismi Mezehrek olan köyün adı Cumhuriyet döneminde Göztepe olarak degiştirilmiştir... köyün geçmişi çok eskidir önceleri İspire baglı iken Pazaryolunun ilçe olması ile Pazaryoluna baglanmıştır... Göztepe köyünün yerleşkesi hakkında kesin bilgi yoktur ancak köyde Osmanlı Devleti zamanında çok sayıda Ermeni yaşadıgı bilinmektedir daha sonraları 1700 lü yıllarda köye yerleşen Temürbey ailesi köyün en kalabalık ve ileri gelenlerinden olmuşlardır Osmanlı devletinin verdigi büyük tarım arazileri ve(kol agası) görevi neticesinde bölegede hatırı sayılır bir konuma gelmişlerdir. Temürbey soyundan gelen 1300 kişilik geniş bir aile meydana gelmiştir .. Göztepe Köyünün nufusu köyde ve bir kısmıda İstanbul başta olmak üzere İzmir ve Ankarada yaşamaktadır Göztepe köyünde yaşayan diger aileler ise şöle : Temürbey ailesi (Demir) , Aydın ailesi ,Sulu ailesi ,Yıldız ailesi ,Yıldırım ailesi,Özkaya ailesi ,Kaya ailesi ,Çöpür ailesi ,Tuzcu ailesi yaşamaktadır....

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve Kalaçoş ,Evelik pancarı,papara,kızılca,Ekmek tatlısı,Meşhur İspir kuru fasulyesi vs. hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Erzurum iline 136 km, Pazaryolu ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim

Göztepe köyünün iklimi karasal iklimdir...ancak Çoruh vadisinde bulunan köyün rakımının da düşük olması nedeni ile mikro iklim görülmekte bu sayade iklim farklılıgı yaşanmaktatır bunun netizesinde yaklaşık 40 çeşit sebze ve meyve köyde yetişmektedir ... kavun ve karbuzda dahil buna ....

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 149
1997 156

Ekonomi

kendi bölgesinde en büyük tarım alanlarına sahip olan Göztepe köyünde başta tarım , hayvancılık ve arıcılık yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2007 – Cemal Sulu
2004 - Ali Baydemir
1999 - Ali Baydemir
1994 - Ali Baydemir
1989 - Ali Baydemir
1984 - Ali Baydemir

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.