Gribe yakalanmamak için öneriler

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hava gittikçe soğuyor. Kış beraberinde hastalıkları da getirir ancak birkaç basit önlemle kendinizi koruyabilirsiniz…
Hava soğuduğunda hastalıkların artmasının en önemli sebeplerinden birisi, soğuğun bazı virüs ve mikropların uzun süre yaşamasına olanak sağlamasıdır. Ayrıca soğuk havada vücut hayati organlara kan sağlamak için kan dolaşımı yavaşlatır. Bu durumda vücudun mikroplarla savaşma gücü azalır. Bu yüzden kışın hastalıktan kaçmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir.
Öncelikle evinizin havasını temiz tutmaya özen gösterin. Evinizi her gün havalandırın. Sigara dumanından kaçının ve kalorifer yandığından havayı nemlendirmek için üstüne bir bardak su koyun.Beslenmenize özen gösterin. Taze mevsim meyveleri ve sebzeleri mutlaka sofranızda bulundurun. Vücut direncini arttırmak için, besin takviyeleri kullanın. Her bünyenin farklı hassasiyeti olduğu için, güçlendirici besin takviyeleri konusunda doktorunuzdan yardım alın.
Babaannelerin nasihatlarını atlamayın. Eskilerin söyledikleri tecrübeyle sabittir. Ayaklarınızı sıcak tutun. Ayaklarınızın sıcak olması, bağışıklık sisteminin de güçlü olması anlamına gelir. Nefesinizi açmak için buğu yapın. Sıcak su ve çam terebentin esansı ile buğu yapmak, üst solunum yollarını açmak için en etkili yöntemdir. Büyük bir kaba sıcak su koyun. İçine çam terebentin veya nane yağı ekleyin. Başınıza kalın bir havlu örtün ve bu havayı yaklaşık 15 dakika içinize çekin. Çocukluğunuzu hatırlatacak bir önerimiz daha var. Boğazınızı yumuşatmak, ses tellerini rahatlatmak için ballı, ılık süt için. Ayrıca yine ılık suyun içine bir limonun suyunu sıkıp, bal karıştırarak içmek, soğuk algınlığıyla savaşmanıza yardımcı olacaktır.
Dışarı çıkarken birkaç kat giyinin. Ani hava değişimlerinde üstünüzdekileri çıkararak kendinizi sıcaklığa göre ayarlayabilirsiniz. Giysilerinize dikkat edin. Sentetik olmayan, doğal kumaşlara yönelin. Doğal kumaşlar teninizin nefes almasına izin verdiği için, sağlık üzerinde olumlu etkisi vardır.
Özellikle kalabalık ortamlarda çalışıyorsanız, ellerinizi sık sık yıkayın. Bir telefon ahizesi veya kapı kolunun ne kadar çok mikrop taşıdığını tahmin edemezsiniz.
Karnınız açken dışarı çıkmayın. Kış aylarında aç karnına dışarı çıkmak, hastalıklara davetiye çıkarmaktır. Özellikle sabah kahvaltılarına çok dikkat edin. En azından bir meyve, bir dilim yağlı, ballı ekmek veya birkaç adet ceviz, kuru yemiş yemeden evden çıkmamaya özen gösterin. Ayrıca şu meyveler kışın hastalıktan korunmanıza yardımcı olacaktır: Kivi, tüm turunçgiller, ananas, armut, mango