Güç Kaynağı ve Bilgisayar

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Güç Kaynağı

Git ve: kullan, ara
Bir dizge (sistem) ya da düzeneğin gereksinimi olan enerjiyi sağlamak için kullanılan birimlerin genel adı.
Cep telefonu ya da el feneri pili , bir pili doldurmak için kullanılan adaptör , bir bilgisayarın gereksinimi olan gücü üreten donanım birer güç kaynağıdırlar.

Kalıcı Bağlantı Yorum (0) Yorum yaz!
Bilgisayar güç kaynağı
Bilgisayar Güç Kaynagı


Bilgisayar güç kaynağı , genellikle metal bir kasa yerleştirilmiş , içinde transformatör ve/veya elektronik devreler bulunan , bilgisayar birimlerinin çalışmaları için gereksinim duyulan farklı gerilim değerlerinde doğru akım sağlayan donanımdır. Sıradan bir bilgisayarın kullandığı güç kaynağı yaklaşık 250-300 W'dır.
Yarıiletken teknolojisindeki gelişmeler sayesinde günümüz güç kaynaklarında , pahalı olan ve çok yer kaplayan transformatörler genellikle kullanılmamaktadır.
Bilgisayar güç kaynakları : +3,3 V , +5 V , +12 V , -12 V , -5 V gerilimleri aynı anda ve belirli bir sapma aralığında üretirler.
Tipik bir bilgisayar güç kaynağında ; bir adet AT veya ATX anakart bağlantı , iki ya da dört adet +5 ve +12 V sabit disk - kompakt disk ve bir ya da iki adet +5 ve +12 V disket sürücü çıkışları bulunur.
Çalışma sırasında ortaya çıkan ısı nedeni ile donanımın bozulmaması için bilgisayar güç kaynakları içinde sürekli hava akımı sağlayarak bileşenleri soğutmaya yarayan elektrik motorlu bir pervane bulunur.