Güdüşlü Köyü Koçarlı Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Koçarlı Güdüşlü Köyü - Güdüşlü Köyü Hakkında - Güdüşlü Köyü Tanıtımı - Güdüşlü Köyü ResimleriGüdüşlü, Aydın ilinin Koçarlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının,nereden geldiği yönünde iki rivayet vardır.1. Köye ilk yerleşen yörük obasının uğraşı hayvancılıktır. Küçükbaş Hayvancılıkta koyun gütmek terimi, hayvanları otlatmak anlamı taşır. Bu nedenle buraya ilk yerleşenler koyun güttükleri için köyün adı güdüşlü yani "güdenlerin yeri" olarak adlandırıldığı rivayet edlir. 2. Köye ilk yerleşen oba beyinin, ziynet eşyası ve para olarak çokça gümüşü olmasından dolayı köye gümüşlü adının verildiği zamanla bu adın güdüşlü olarak değiştiği rivayet edilir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek hakkında bilgi yoktur. Köyün yöresel yemekleri yuvarlama ve keşkektir.

Coğrafya

Aydın iline 32 km, Koçarlı ilçesine 8 km uzaklıktadır.

Köye ulaşmak için, İzmir-Aydın Karayolu üzerinde bulunan Aydın-Otogarının hemen yan tarafındaki Bıyıklı-Bağarası Minibüsleri hareket etmektedir. Bu şekilde ulaşım 30-35 dakikadır. Hususi araç ile köye ulaşmak isteyenler; Aydın'dan İzmir istikametinde seyir ederken, İncirliova ilçe girişine vardıklarında, sol tarafta Koçarlı ilçesinin yol ayrımını göreceklerdir. Bu yolu takip ettiklerinde Koçarlı ilçesine ulaşacaklardır. İlçe merkezinden sağ taraftaki yolu takip ettiklerinde ise (dikkat yol virazlıdır)Güdüşlü Köyü Yol ayrımına ulaşacaklardır. Bu yol ayrımından sola saptıktan 3km sonra güzel köyümüze ulaşmış ve tertemiz havasını teneffüs etmiş olacaklardır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 900
2000 858
1997 881

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Tarjan Arıcı
2004 - Tarjan Arıcı

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat 6.7.8. sınıflar için taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz