Gülbahçe Köyü İnegöl Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gülbahçe Köyü İnegöl - Gülbahçe Köyü resimleri - Gülbahçe Köyü hakkında - Gülbahçe Köyü tanıtımı Bursaİlçe: İNEGÖL - İl: BURSA


Köy Muhtarı: MEHMET ŞEN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

Cep Telefonu: 0536 442 13 82


Gülbahçe, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.

Şehir merkezine uzaklığı 9 km dir.

Tarihçe : Gülbahçe Köyü'nün tarihi kesin olmamakla beraber yaşlı insanların anlattıklarından 1893'lü yıllara dayanan bir geçmişe sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Köye ilk gelen ve kuruculuğunu üstlenen SEVİNÇ sülalesidir. Daha sonra köye belli aralıklarla 28 hane daha gelerek kısa sürede köydeki hane sayısı 29 a çıkmıştır.

Bu haneler soyadı kanunu çıkınca ;

(ACAR, ARSLAN, AYDIN, BAYRAK, BAYRAM, ÇAŞKA, ÇİÇEK, DENİZ, EREN, ESEN, GÖDELEK, GÖKDEMİR, GÜNEŞ, GÜZEL, IŞIK, KAHRAMAN, KARSEL, KAYA, KESKİN, NARİN, ORHAN, SARI, SEVİNÇ, SEVİM, ŞEN, ŞİRİN, YAVUZ, YILDIRIM, YOKUŞ) soyadlarını almışlardır. Coğrafyası : Uludağın eteklerinde İnegöl'e 11 km. Bursa'ya 56 km uzaklıkta olup, batısında uludağ etekleri, doğusunda İnegöl ilçe merkezi, kuzeyinde Yenişehir ovası, güneyinde ise Keles'in yaylaları ile çevrili şirin bir orman köyüdür.

Ekonomi : Tarım : Buğday, mısır, çilek, elma, armut, kiraz, kestane, ve son zamanlarda şeftali fidancılık üretimi yapmaktadır.

Hayvancılık : Büyük ve Küçük baş hayvancılık yapılmaktadır.

Kurulan Orman Kooperatifi ile Orman İşletmesi için ormanda çalışarak köyün geçimi sağlanır.

İklimi :

Marmara İklimi etki alanı içindedir.Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mehmet Şen
1999 - Hasan Yıldırım
1994 - Kadir Sevim
1989 - Osman Çaşka
1984 - Mehmet Aslan

...1979 mehmet gödelek

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur bakkal yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz