Gülbahçe Köyü Merkez Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Manisa Gülbahçe Köyü - Gülbahçe Köyü Hakkında - Gülbahçe Köyü Tanıtımı - Gülbahçe Köyü Resimleri
Gülbahçe, Manisa ilinin Merkez ilçesine bağlı gediz ovası kenarında kurulmuş bir köydür.MAnisa iline 19 km. uzaklıkta bulunmaktadır.


Tarihi

Köyün eski adı, ilk yerleşen ve kurucuları olan Çerkez Tevfik ve ailesinden gelmektedir ve köyün ilk adı Çerkeztevfikiyedir.Kuruluşu Cumhuriyet öncesindendir, yaklasık 130-140 yıl önce göç nedeni ile kurulmuştur.Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte 1923-1925 yıllarında pekçok Balkan ( Yunanistan,Bulgaristan) ülkelerinden muhacir yerleşmiştir. Son 25-30 yıliçinde yine iç göç almıştır, civar köylerde hayvancılık yapan yörük ve türkmen kültürün hakim olduğu aileler, tarım ile uğraşmak üzere göç etmektedirler.

Kültür

Ege bölgesinin gelenek görenekleri hakimdir. Çerkez ve muhacir geleneğinin harmanlanmış bir yaşam biçimi vardır. Köyün ilk adı Çerkez Tevfikiyedir, yani kuruluşunda Çerkez nüfus ve geleneği çoğunluktadır. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra mübadele ile gelen muhacir nufusla birlikte daha büyük bir yerleşim olmuştur.Değişik kültürlerin harmanlanmış güzel bir sosyal hayatı olmuştur. Nüfusu az olmasına ragmen daha büyük beldelere göre daha sosyal ve çağdaş bir yaşam biçimi vardır.Düğün, bayram, cenaze gibi bütün önemli günlerde bütün köy halkı beraber olur, sevinci üzüntüyü paylaşır. Genç kızlar ve genç erkekler birlikte okula gider, ders calışır, düğnlerde birlikte oynayabilirler. Akraba evliliği kesinlikle yoktur. Okumak ve okutmak çok önemlidir. Kız veya erkek ayırmadan çocuklarını okutmak için, anneler babalar ve bütün aile çalışır destek olurlar, bu iyi bir gelenek olarak diğer beldelere örnek olmaktadır. Gençler arasında gittikçe artan Ortaokul, Lise ve Üniversite mezunu vardır.

Coğrafya

Manisa merkezine 19 km uzaklıktadır.Yunt Dağı eteklerinde, Spil dağı'nın tam karşısında, Gediz nehrine 8 - 9 km mesafede, Gediz Ovasına biraz tepeden bakan konumdadır. Verimli toprakları vardı(r), bir yıl içinde 2-3 ayrı ürün ekilebilir.Çok sulak bir ovası vardı(r). Göksu büyük bir kaynak suyu olarak ovanın ortasından Gediz nehrine neredeyse bir nehir gibi akmıştır. 1970 sonrasında İzmir'in içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere büyük bir proje kapsamında pekcok sondaj kuyusu açılmış ve İzmir'e bağlanmıştır. Halen bu su İzmir'e gitmektedir. Ancak bu projeden sonra, köyün ve civar bütün köylerin su kaynakları ve dereleri kurumuştur.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Global ısınmadan cok etkilenmiştir. Son son 8-10 yıl içinde köyün yer üstü su kaynakları kurumuştur.İçme suyu artezyen ile yeraltı kaynaklarından sağlanmaktadır. İklimi de kara iklimine daha yakın olup kis soğuk yaz sıcak ve kuru olarak geçer.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 467
2000 447
1997 462

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyün önenmli bir bölümü tarımla uğraşmaktadır.Başlıca tarım uğraşı bağcılık ve zeytinciliktir.Geçmiş yıllarda yoğun olarak yapılan tütün tarımı devletin kota uygulaması sonucu çok azalmıştır.Tütüncülük ile geçinen aileler farklı tarım ürünleri denemektedirler.Domates,mısır, kavun, karpuz gibi mevsimsel ürünler de yetiştirilir.

Hayvancılık alternatif geçim kaynağı olarak olarak başlamıştır, ancak fazla yaygın değildir.Köyde bulunan küçük gölde amatör olarak balıkçılık yapılabilir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarları:

2009-.... Vicdan Günsav

2004-2009Ayhan Can

1994-2004Fevzi Takan

Altyapı bilgileri

Köyün İlköğretim okulu ve lojmanı 1950 yılından önce inşa edilmistir. Ancak, taşımalı eğitim uygulamasından sonra bina boştur,kullanılmamaktadır. Civar köylere göre gelişim ve değişimin merkezi olan köy bu geleneğini sürdürmektedir. Elektrik 1971 yılında gelmiştir ve 1-2 yıl içinde bütün köy halkının çoğu evine elektrik almıştır. Elektrikli ev aletlerini , özellikle buzdolabı ve TV'yi en kısa zamanda evlerde kullanmaya başlamıştır. Köyün sabit telefon hattı vardır ve pekcok evde telefon hattı uzun yıllardır kullanılmaktadır. İçme suyu şebekesi ilk yapılan köylerdendir. Kanalizasyon şebekesi 2005 yılında kurulmuştur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Köye ulaşım sağlayan yol asfalttır. Sağlık ocağı binası vardır ancak sağlık personeli atanmadığı için yoktur ve kullanılmamaktadır. Saglık hizmetini de ilköğretim hizmeti gibi en yakın daha büyük beldeden almaktadır.

Etkinlikler

Resmi olarak uluslararası bağlantısı yoktur.25-30 yıl önce Avrupa'ya çalışmaya giden bir kaç kişi olmuştur. 1965- 67 arasında UNESCO'dan 2 barış gönüllüsü köyde 2 yıl yaşamış ve bu dönemde kadınlara aile planlaması , çocuk bakımı ve dikiş - nakış konularında gönüllü eğitim vermişlerdir.Köyün,2009 yılında seçilen ve aynı zamanda Manisa bölgesinin de ilk kadın muhtarı olan,emekli öğretmen Vicdan Günsav'ın doğum yeri olan Gülbahçe köyüne ,İstanbul'da emekli olduktan sonra gelip yerleşmesi ve sonrasında köy muhtarlığına seçilmesiyle köy çağdaş bir görünüm kazanmaya başlamıştır.Evlerden çöpler toplanmakta,kurulan mobese sitemi ile köy giriş-çıkışları ile önemli noktaları kameralarla kontrol edilmekte,binalar beyaz'a boyanmakta,ağaçlandırma faaliyetleri hızlı şekilde sürdürülmekte,içme suyu ve tevzi sistemleri günün hijyenik ve sağlıklı düzeylerine getirilmekte,gençlere,ev hanımlarına iş olanakları ve ev ekonomisine katkı sağlayacak seçenekler yaratılmaktadır.

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz