Gümeleönü Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1

Gümeleönü Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Almus Gümeleönü Köyü Bilgileri - Gümeleönü Köyü Hakkında - Gümeleönü Köyü Tanıtımı - Gümeleönü Köyü ResimleriGümeleönü, Tokat ilinin Almus ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:ALMUS

İl: TOKAT

Tarihi

Köyün isminin 1975li yıllara kadar çerkez tomara oldugu ancak 1975 yılından sonra gümeleönü olarak deyiştirildiği bilinmektedir .

Kültür

Çerkez köyüdür [kabardey]

Coğrafya

Tokat iline 70 km, Almus ilçesine 34 km uzaklıktadır ve Rakım 850 m.

İklim

Köy orta karadeniz| iklimi]] etki alanı içerisindedir.

Nüfus

2007 - 321
2000 - 285
1997 - 317

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 -arif çoban
2004 -nurettin irdem
1999 -nurettin irdem
1994 -nurettin irdem
1989 -mehmet ali karabekiroglu
1984 -mehmet ali karabekiroglu

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.sağlık ocagı var ama görevli sağlık personeli yoktur tarım kredi kooparatifi ve lojmanı vardır personeli yoktur devlet su işleri binası vardır ama personeli yoktur zirai donatım kurumu binası ve lojmanı vardır ama personeli yoktur ayrıca orman muhafaza memurları için lojman ve depo binaları vardır ama görevli memur yoktur ayrıca muhtarlığa ait misafir hane var imam evi var ayrıca köy sakinlerinin gururduydugumuz dedikleri birde jandarma karakolu mevcut olup merkez karakoldur ayrıca bir kum ocağı iki bakkal bir market bir internet kafe bir nalburiye bir pvc pimapen ve marangoz imalathanesi vardır [ve en önemliside vatan için feda edilmiş gururumuz olan iki de şehidi vardır bir astsubay birde polis.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Gümeleönü Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz