Gümüş Köyü Düziçi Osmaniye

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gümüş Köyü Bilgileri - Gümüş Köyü Hakkında - Gümüş Köyü Tanıtımı - Gümüş Köyü Resimleri


[FONT=Trebuchet
MS]
İlçe: DÜZİÇİ - İl: OSMANİYE


Köy Muhtarı: FEVZİ PİÇLİ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:


0 (328) 881 84 94

Cep Telefonu:


0 (546) 237 64 67

Gümüş Köyü, Osmaniye İli'nin Düziçi ilçesinde bir köydür.

Yaklaşık 150 yıl önce kurulduğu söylenen Gümüş Köyünün adını köyün yakınlarında bulanan ve gümüşe benzetilen Gümüş Suyu'ndan aldığı sanılmaktadır. İlçeye 15 km. uzaklıkta olan Gümüş köyü İlçenin Batısında yer almaktadır. Köyün yolları asfalttır. Mahalle yolları halen stablizedir. Köyün içme suyu şebekesi mükemmel olup teknik arızaların haricinde su sıkıntısı yaşanmamaktadır.

Köyün geneli geçimin pamuk, yer fıstığı, buğday ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Köye ait 20 traktör bulunmaktadır. Biri 1967 yılında, diğerii 1982 yılında hizmete girmiş iki ilkokula sahip Gümüş köyünde okuma-yazma oranı %80 civarındadır. Günümüzde okullar depremden dolayı hasar görmüş, kullanılamaz raporu almıştır. ^Köyün öğrencileri, köye 3 km. uzaktaki Böcekli Beldesi Boyalı mahallesinde bulunan BOyalı Atatürk İlköğretim Okuluna taşınmaktadır. 1978 yılında devlet tarafından yaptırılan bir camiye sahip olan köyde yaz aylarında İmam Hüseyin Hoca tarafından çocuklar için Kur'an kursları açılmaktadır. Köyde bir sağlık evi binası blunmakta fakat ebe kadrosu olmadığı için kulanılamamaktadır. Evlerini taş ve betondan yapan köylü, hayvan barınağını da hemen evin bitişiğinde ya da alt katında yapmaktadır.

Köyde 190 hanede toplam 1104 nüfus yaşamaktadır. Köye bağlı; Abacı ve Çirişlikaş Mahalleleri bulunmaktadır.koye bagli kakdere mah olmakta burada homak oturmaktadır.Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
[/FONT]