Gümüşçevre Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sivas İli Köyleri - Gümüşçevre Köyü Zara - Gümüşçevre Köyü Hakkında Bilgiler - Gümüşçevre Köyü Resimleri

Sivas
Bilgiler
Nüfus 1002 (2007)
Koordinatlar
Posta Kodu 58700
Alan Kodu 0346
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Sivas
İlçe Zara

Gümüşçevre, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Gümüşçevre köyü köklü bir tarihe sahip olup 2.yüzyılda Bizans ermenileri tarafından kurulmuş hızlı gelişerek erzincan sivas arasında önemli bir ticaret ve konaklama merkezi olmuştur.Yıllarca çeşitli uygarlıkların egemenliğine girmiştir. ilk olarak Bizans egemenliğinde olan şehir daha sonra Eretna devleti egemenliğine girmiştir şehir o yıllarda sivas tan sonra bölgenin önemli merkezlerinden biri dir. fakat daha sonra bölgedeki savaşlar sehrin sık sık el değiştirmesi gümüşçevre nin o yıllarda gelişmesini engellemiştir.14.yy da iran şahı timur tarafından işgaledilen şehir yağmalanmış bu da yetmezmiş gibi birde şehir yakılıp,yıkılmıştır. şehir adeta haritadan silinmiştir. Dönemin padişahı yıldırım bayazıd han bu durumdan rahatsız olup bölgeye oğlu ertuğrul komutasın da bir ordu göndermesi şehir için bir kurtulma fırsatı olabilcektir fakat bu ordunun savaşı kaybetmesi hatta sivasın da kaybedilmesi şehrin yeniden inşa edilememesi ne neden olmuştur. yıllar sonra 16.yy da ticaret kervanlarından birinin tesadüfen bölgede konaklarken bulduğu değerli para ve altınlar bu bölgeye yeniden rabeti arttırmıştır. çeşitli yerlerden göç alan bu tarihi şehir yavaş yavaş gün ışığna çıkmaktadır.17.yy-18.yy arası sivas a bağlı sancak(kasaba) merkezi olan kemeriz sivas-erzincan arasında yine önemli bir merkez olmuştur. bu yıllardan sonra bir türlü gelişemeyen kemeriz 19.yy da da gerekli yatırım ve istihdam oluşamıyınca o yıllardaki sancak(kasaba)komşuları zara ve hafik in gerisinde kalmıştır. bir süre daha sancak(kasaba) olarak kalan kemeriz cumhuriyet ilanından sonra 1925 yılında köye dönüştürülmüştür.Eski adı Kemeriz olan gümüşçevre köyü bu adı 1992 yılında almıştır.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köyün gelenek ve göreneklerini yaşatmak için 1967 yılında bir dernek kurulmuştur. Bu tarihten itibaren düzenli olarak İstanbul'da her yılın 6.ayının 2.haftasında geleneksel kır gezileri düzenlenmektedir. 2002 yılından itibaren gümüşçevrede de kendiside gümüşçevreli olan ülkemizin değerli iş adamlarından Sn. Ahmet ÇUHADAROĞLU'NUN katkılarıyla Çuhadaroğlu Şenlikleri adı altında güreşlerin ve yöresel halk oyunlarının sergilendiği geleneksel şenlikler oluşturulmuştur.Bununla beraber sivas yöresinin tüm yemekleri gümüşçevre mutfaklarında mevcuttur.


Sivas iline 87 km, Zara ilçesine 17 km uzaklıktadır.
İklim ]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus [değiştir]
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 artık sayamıyoruz...
2007 2
[[2000
1997 1000000
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.2004'ten beri köyde 1000 kovan arı bulunmaktadır. bu sebeten dolayıda arıcılık artmaktadır.sulu tarım yapılmaktadır.örneğin; patates,fasulye vb. damızlık hayvan üretimi yapılmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Abdullah Celep
2004 - Abdullah Celep
1999 - Ömer Sevindirik
1994 - Mehmet Taşova
1989 - Halil Sevindirik
1984 - Muhlis canyakar
1960 - Hüsnü Yüksel
1830 - Kerim Yüksel(padişah 2.mahmut döneminde muharlık yapmıştır o zamanki soyadı karahüseyin ogulları)

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve 2008 sezonu itbari ile eğitim-öğretime açılmıştır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz