Gümüşkol Köyü Ulubey Uşak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gümüşkol Köyü Ulubey - Gümüşkol Köyü Bilgileri - Gümüşkol Köyü Hakkinda - Gümüşkol Köyü ResimleriGümüşkol, Uşak ilinin Ulubey ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: ULUBEY - İl: UŞAK

Köy Muhtarı: Nazmi KIRLI

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 02767866131

Cep Telefonu: 05362656650

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 45 km

İlçeye Uzaklığı: 12 km

Rakım: 950 m

Tarihi
Köylünün ne zaman ve nereden buraya geldiği bilinmemektedir.

Gümüşkol köyünün eski adı Irgat olarak bilinir. Bu isim, 1950'li yıllarda, Gümüşkol olarak değiştirilmiştir. Gümüşkol'un anlamı bilinmemektedir. Köy muhtarının yaptığı bir araştırmaya göre, bu köy çok eski bir zamanda, bir yörüğün, Koru Dağı yamacında hayvan otlatması ve oraya bir mezra yapmasıyla oluşmuş ve mezra çevresinde gelişmiştir.

Spor
Köyde spor gelişmiştir. GÜMÜŞKOL SPOR yıllardır amatörde mücadele etmektedir. Özellikle gençler futbolla ilgililer..

Ulaşım
Uşak iline 45 km, Ulubey ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim
Yazlar sıcak ve kurak,kışlar genellikle soğuk ve kar yağışlıdır..

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 590
2000 515
1997 499

Ekonomi
Gümüşkol Köyü, küçük çaplı tarımla ve hayvancılıkla uğraşan bir köydür. Tarım arazisinin azlığından, köy halkı ancak kendisine yetecek düzeyde çiftçilik yapmaktadır. Son 20 yılda büyükbaş hayvancılığı da yapılmaktadır. Küçükbaş hayvancılığı da sınırlı düzeyde yapılmaktadır.

Köyde arazi azlığı, hayvancılık için çok elverişli ortamın olmaması nedeniyle köy halkının büyük kısmı geçmişte Avrupa'ya çalışmaya gitmiş, halen köyün 1/4 yakını yurtdışında çalışmaktadır.

Kışladağ'da bulunan altın madeninin faaliyete geçmesi ile köyde kalan genç ve orta yaş erkekler bu madende çalışmaktadır. Ayrıca köyde bir taşıma kooperatifi vardır. "SS. GÜMÜŞKOL MİNİBÜSCÜLER VE SERVİSCİLER. MOT. TAŞ. KOOP". Bu kooperatif altın madenindeki tüm işçi taşıma işlerini yürütmektedir.

28 adet v.i.p araçlarla hizmet vermekyedir

BAŞKAN... YILMAZ ÜNAL
2. BAŞKAN...İSMAİL BAYTOK....
SEKRETER.. NEŞAT YILDIRIM

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014 - MEHMET KAVAK
2009 - NAZMİ KIRLI
1999 - NAZMİ KIRLI
1994 - YILMAZ ÜNAL
1989 - Mehmet ÜNLÜ
1984 - Mehmet ÜNLÜ

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır Ancak 2007'de öğrenci yetersizliği nedeniyle kapanmıştır. bunun yanında eğitim taşımalı olarak da yapılmaktadır. İçme suyu şebekesi var kanalizasyon şebekesi var. Köyde sağlık evide bulunmaktadır.Ayrıca kablolu internet erişimi sağlanmaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz