Gümüşpınar Köyü Orhaneli Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gümüşpınar Köyü Orhaneli - Gümüşpınar Köyü resimleri - Gümüşpınar Köyü hakkında - Gümüşpınar Köyü tanıtımı Bursaİlçe: ORHANELİ - İl: BURSA


Köy Muhtarı: ERCİVAN KORKUT


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: ----

Cep Telefonu: 0-532-7797471

Gümüşpınar, Bursa ilinin Orhaneli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı, kimi kaynaklara göre "burma keçi"den gelmektedir. İlçenin batısında Orhaneli’ye 18 km uzaklıkta olan köyün halkı yakınındaki kömür madeninde çalışmaktadır. Köyün adına, H 937/M 1530 tarihli Muhasebe defterinde rastlanmamaktadır. Ancak, aynı defterde yine Atranos ilçesine bağlı bir "Bürnik" köyü yer almaktadır. Bu iki köyün aynı olduğu konusunda iddialar bulunmaktadır. 1908 Salnamesindeki mülki taksimat ile 1925 Yunan Fecayii köyler listesinde (Burma olarak) Atranos ilçesine kayıtlıdır. 1927 Salnamesi haritasında yer almamaktadır. İçişleri Bakanlığının 1933 tarihli "Köylerimiz" adlı yayınında da Bursa merkez ilçesine bağlı olarak gösterilmektedir. Köyde, 1908 yılında 95 hane, 1980 yılında 1757 kişi yaşamaktadır.

Kültür

Başlantı

Orhaneli'nin sözleri de olan bir oyun çeşididir. Mahalli oyunların tipik hareket motifleri bunun uygun noktalarında tatbik olunarak umumiyetle irticali figürlerle yürütülür. Türküsü gün görmekte devam ederse oyunu da yaşar. Esas itibariyle kadın oyunudur. Kaşıklarla oynandığı da görülür. Düğünlerde oyun meclisi şimdiki halde bununla başlıyor. Adını bu öncülüğünden almıştır.


Uludağ Köy Oyunları

Uludağ (Bursa) köylerinin ehil (usta) sanatçılarından on beş yıl evvel edinilen bilgilere göre, yörenin şimdiki köy oyunları, şüphesiz eski asırlardan hatıra ve motifler saklamak şartıyla yedi parça halindedir.

1. Köylü ve şehirli Güvendesi
2. Yüksek Oyun
3. Alçak Oyun
4. Kırık Oyun
5. Kız Havası
6. Köroğlu
7. Cezayir

* Yalnız hava
* Hava ve oyun

Diğer Oyunlar

1. Güvende: 2/4'lük ölçüdedir. Hem ezgi hem de söz basımından Bursa Güvendesi'nden ayrı bir oyundur.
2. Yüksek Oyun: 9/8'lik ve canlı tartımdadır. Hareketli ve şen bir karakteri vardır. Aksak zamandaki sert hoplayışlar bu oyunun belirli özelliğidir. Yüksek izafesi (yakıştırma) hoplayış durumuyla ilgilidir.
3. Alçak Hava: Buna Düz Oyun da denmektedir. Erkek ağzıyla söylenip oynanır. Yani sözleri kıza hitap edicidir.
4. Kırık Hava: Bu bilakis (tersine) kız ağzıyla söylenir, sözleri ona göredir. Ölçüsü 2 / 4 tür. Aşk duygularını dile getiren şen ve şakrak bir oyundur. Kırık havanın temposu Alçak Havadan daha hızlıdır.
5. Kız Havası: Aksak, 9 / 8 ölçüsünde bir oyun havasıdır. Grup halinde de oynanılmaktadır.
6. Cezayir: Bu parça, anavatandan bir toprak kopuşunun (Cezayir'in) milletin gönlünde bıraktığı köklü elemli (üzüntülü) duygunun bir ifadesidir. O acı hatırlatılacak surette oynanır.
7. Köroğlu: Oyun faslının bitiş kısmını teşkil eden ve bıçaklarla oynanan Köroğlu, yiğitlik duygusunun ifadesini, heyecanlı, bir kahramanlık havası içinde canlandırır.


Uludağ'da çalgı olarak davul zurna ve birde köylünün kendi yaptığı kemana kullanılmaktadır. Yerli usta çalgıcıların belirttiğine göre, yarım asırdan fazla bir zamandır bağlama'nın yerini oralarda bu kemana almış bulunmaktadır. Şimdi, daha ziyade Avrupa yapısı kemanlar kullanılmaktadır. Yaylı sazlar, ta ıklığ'dan kalma göreneğe göre buralarda da kemençedeki gibi dize dayatılmaktadır. Kemana'ya parmaklarla vurularak çalınan davul eşlik eder. Açık havada zurnayla birlikte çalınırken, davul mutlaka tokmakla dövülür. Keman davul birlikteliğinin yalnız kapalı yerlerde, davul zurna yerine bulunduğunu, halk musikicileri bilhassa belirtmişlerdir.

Aşağıda bir anonim mani yer almaktadır;


Menevşesi Tutam Tutam

Menevşesi Tutam Tutam

Arasına Güller Katam

Nice Gurbet Elde Yatam

Sen Gel Menevşeli Gelin

Gelin Gelin Allı Gelin

Al Yanağı Ballı Gelin

Gelin Gider Su Doldurur Pınardan

Yıllar Geçti Haber Gelmedi Yardan

Menevşe Buldum Derede

Sordum Evleri Nerede

Üçbeş Güzel Bir Arada

Sen Gel Menevşeli Gelin

Gelin Gelin Allı Gelin

Al Yanağı Ballı Gelin

Gelin Gider Su Doldurur Pınardan

Yıllar Geçti Haber Gelmedi Yardan

Yemekler

* Tarhana
* Kabuklu Fasulye
* Hamurlu Yoğurt
* Yaprak Dolması
* Lahana Dolması
* Alaca Aş* Höşmerim
* Kabak Tatlısı
* Üzüm Pekmezi
* Un Helvası
* Pelvaza


Coğrafya

Bursa iline 43 km, Orhaneli ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 2482
1997 2169

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyün Ekonomisi Tarım, Hayvancılık ve Köyde bulunan Zengin linyit yatakları nedeniyle köyde bulunan iş sahalarıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ercivan Korkut
1999 - Bayram Özger
1994 - Nail Akın
1989 - Nail Akın
1984 - Hayrettin Tokyay

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi mevcuttur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz