Gümüşseren Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum Köyleri - Aşkale Gümüşseren Köyü - Gümüşseren Köyü Hakkında - Gümüşseren Köyü Tanıtımı - GümüşserenKöyü ResimleriGümüşseren, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski adı şıhveren olup 1980 den sonra Gümüşseren olarak değiştirilmiştir.Karakeçili aşiretinin Şıhlar kolundan insanlardan oluşan bir köydür.Alevi köyüdür.Köy İlk Selçuklu akınlarıyla kurulan Oğuzların Kayı boyundan Bozok kolundan Karakeçili aşiretinden insanlardan oluşmuş köylerden biridir.Türkmen dadaş kültürü olan bir köydür.bilinen 600 yıllık geçmişi vardır.aşkale ve Erzurum çevresinde yoğun Karakeçili oymağından köylermevcuttur.köyün eski adı "ŞIHVEREN"DİR.yöremizde Akkoyunlu,Karakeçili,Beydilli Türkmen oymakları yoğun iskan edilmişlerdir.Birçok değişik aile tarafından kurulmuştur. Tunceli tarafından göçtükleri rivayet edilir.

Kültür

Kétési,su böreği ve un hevlasıyla meşurdur.

Coğrafya

Erzurum iline 57 km, Aşkale ilçesine 4 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 173
1997 166

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ali Rıza DEMİR
1999 - şener kara
1994 - muzaffer çelik
1989 - ilbeyi uslu
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.