Gümüşsu Köyü Hakkında Bilgi Akkışla Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
gümüşsu köyü bilgileri - gümüşsu köyü tanıtım - gümüşsu köyü resimleriGümüşsu, Kayseri ilinin Akkışla ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişiyle kesin bir bilgi olmamakla birlikte köyün yaşlıları çok öncelerden burada ermenilerin yaşadığını ve köyün isminin ise 4.ismi olduğunu söylerler.Çeşme yapılmadan önce köy halkı su fıçıları yapıp suyu bunda içmişler ve bu suyun çok tatlı olduğunu söylüyorlar.Köyün Gümüssu dan önceki ismi NURVANA olarak verilmistir.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Eskiden köy halkı şehre göç etmeden önce köye misafir gelince akşamları köy halkı toplanıp carciran denen yöresel tatlılarını yapıp def eşliğinde şarkılar söyleyip hikâyeler anlatırlarmış.Kim zorda kalsa onun yardımına giderler,birbirlerine çok bağlıdırlar,akraba eş dosta çok düşkündürler.
Coğrafya

Kayseri iline 76 km, Akkışla ilçesine 4 km uzaklıktadır.
İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Gilabolu,ceviz,elma ve kaysı ağaçları bulunmaktadır.Nohut,yeşil mercimek,arpa,buğday ve şeker pancarı tarımı yapılmaktadır.Ayrıca köyde bağcılık da yapılmaktadır.Önceleri arıcılıkla da uğraşılmıştır.Fakat günümüzde nüfusun azlığı ile bu uğraş bırakılmıştır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 85
2000 140
1997 161
Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Galip Koç
1999 - KEMAL ALtun
1994 -Ali Koç


1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz