Günbağı Köyü Merkez Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
günbağı köyü bilgileri - günbağı köyü resimleri - günbağı köyü tanıtımGünbağı, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyümüz musul kerkük yörelerinden 300 yıl önce gelerek köyümüzü kuranlar bayat ve beydilli türkmenleridirler.köyümüzü kurduklarında uzun süre çadırlarda kalmışlardır.elazığ iskan tarihinde sultan abdulaziz zamanında elazığ çevresine yerleştirilen bayat düğer avşar kınık eymir beydilli karakeçili türkmenlerinin çok zor koşullarda çadırlarda hastalıktan kırıldıkları yazmaktadır.elazığ´ın türkmen şehri olmasında abdulazizhanın bu türkmenleri elazığ merkez ve köylerine ağın,sivrice,baskil,keban dolaylarına iskanlarının büyük etkisi vardır.oysa elazığ çevresi türkleşmeseydi ciddi bir ermeni nüfus mevcuttu.gakkolar türkmenler onların ermeni köylerinde yer tuttular...
Kültür

Köyümüzde elazığ türkmen kültürü ve harput kültürü yaşanır.türkçe konuşulur...Eğitim seviyesi oldukça yüksektir.Harf inkılabından sonra Türkiye Cumhuriyeti´nde ilk yapılan ilkokullardan biri bu köyde yapılmış olup, masrafı tamamen köylü tarafından karşılanmıştır.
Coğrafya

Elazığ merkezine 28 km uzaklıktadır.Demiryolu ile 45 dakikada, karayolu ile 20 dakikada ulaşım sağlanabilmektedir.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 330
1997 -
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve arıcılığa dayalıdır.çok gelişmiş bir köydür.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde ziyaret edilebilecek yerler arasında Seyyid Tayyar Türbesi bulunmaktadır.
kaynak - yerel net
vikipedi - özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz