Günbaşı Köyü Merkez Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Günbaşı Köyü Bilgileri - Günbaşı Köyü Hakkında - Günbaşı Köyü Tanıtımı - Günbaşı Köyü Resimleri


Günbaşı Köyü Merkez Düzce Köyü, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:Merkez

İl: Düzce

Tarihi

Günbaşı Köyü'nün 1980'den önceki adı "Bakraz"'dır. Köyün ismi değiştirilmiş ve Günbaşı ismini almıştır. Köyün bilinen tarihi Bizans Dönemi'ne dayanmakta olup, 1326 yılında Osmanlı Sultanı Orhan Gazi tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Kesin tarihi bilinmemekle birlikte köyün eski Cuma Camii'nin ilk olarak Orhan Gazi tarafından askeri kışla olarak yapıldığı daha sonra bu yapının bölgedeki köylerde ikamet eden insanların topluca Cuma Namazı kılmaları amacıyla camiye çevrildiği söylenmektedir. Bu cami hakkında bir efsanede söylenmektedir. Anlatıldığına göre, cami ilk önce köy dışında olan Çamdere Mevkiine yapılacaktır. İnşaat malzemeleri buraya taşınır. Sabahleyin köylüler cami inşaatına başlamak için oraya gittiklerinde malzemelerin şu anki caminin bulunduğu yere gece taşındığını farkederler. Bu olay birkaç defa vuku bulur. Bu durumla baş edemeyen köylüler camiyi şu anki bulunduğu yere yaparlar. Bu olay nesilden nesile anlatılır. Caminin bulunduğu yerde birde evliya mezarının bulunduğu ve birilerine göründüğü anlatılır, ama cami haziresindeki mezarlıkta belirgin bir türbe yoktur.

Osmanlılar'dan önce bölgenin Bizanslı Tekfurların yönetimi altında olduğu sanilmakta olup, zaman zaman ekili arazilerden ve köy etrafındaki arazilerden bu döneme ait boş tuğla mezarlar çıkmaktadır. Mezarların boş çıkması bu bölgede yaşayan o zamanki halkın fakir köylülere ait olduklarını gösteriyor.

Ayrıca Osmanlı Dönemi'nde kullanılan Bağdat Yolu, şu anki Günbaşı köyünden geçmektedir.

Kültür

Günbaşı Köyü'nde Karadeniz'den göç eden Ordulular, Bulgar Muhacirleri ve yerli Manav Türkleri ikamet etmektedirler. Köy de Karadeniz ve İç Anadolu Kültürü hakimdir.

Köyde dört mahalle olup isimleri şunlardır:

* Yukarı Mahalle: Ordullular ikamet etmektedirler.
* Karaağaç Mahallesi: Muhacirler ikamet etmektedirler.
* Poyraz Mahallesi: Manavlar ikamet etmektedir.
* Merkez Mahalle: Karışık bir yapıya sahip olup, genelde Manavlar ikamet etmektedir.

Coğrafya

Düzce merkezine 7 km. uzaklıkta olup, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi'nden sonra yapılan kalıcı konutlara komşu olmuştur. Kalıcı konutların 14.cü Bölgesiyle sınırdır. Günbaşı; Musababa, Yukarı Yahyalar, Sallar ve Gündolaması Köyleri ile komşudur. Yakın zamanda başlayacak olan Üçköprü Kalıcı Konutlar TEM Otoyol bağlantı Yolu, Köyün sınırları içinden geçmekle birlikte, köyün ekilebilen tarım arazilerinin tam orta bölümünden geçmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1200
2000 736
1997 763

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde fındıkçılık önemli bir yere sahiptir ve köy ekonomisinin bel kemiğini oluşturmaktadır. Son dönemde sütçülükte önemli bir mesafe katetmiştir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: YAŞAR ŞAHİN

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - İdris Özfatsalılar
> 2004 - Yaşar Şahin
> 1999 - İdris Özfatsalılar
> 1994 - İdris Özfatsalılar
> 1989 - Orhan Çakıroğlu
> 1984 - Orhan Çakıroğlu

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
KAYNAK:OKAN BAKAÇ

İle Uzaklığı: 7 km

İlçeye Uzaklığı: 0 km

Rakım:mKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Günbaşı Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz