Günbatmaz Köyü Bulanık Muş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bulanık Günbatmaz Köyü Bilgileri - Günbatmaz Köyü Hakkında - Günbatmaz Köyü Tanıtımı - Günbatmaz Köyü ResimleriGünbatmaz ,Muş ilinin Bulanık ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: BULANIK

İl:MUŞ

İle Uzaklığı:72 km

İlçeye Uzaklığı:35 km

Rakım:1545 m

Nüfus:

2000:762
1997:795

Coğrafya

Muş il merkezine 72, Bulanık ilçe merkezine 35 km uzaklıktadır.düz meralara sahiptir batısında pirkaşin doğusunda molla kent (kurdi:melekent )kuzeyinde erentepe (kurdi: Liz) güneybatısında uludere köyü(kopo köyü) bulunmaktadır.

İklim

Günbatmaz Adgon köyü dört mevsimi dengeli bi şekilde yaşamaktadır , kuzeyde ılıman ve yağışlı halleri görülebilir. Kara ikliminin hüküm sürdüğü bu bölgede kış sıcaklıkları düşük, yaz ise sıcak geçer.Kışları soğuktur .Ilıman iklim kuşağındaki adgon kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak kara iklimi görülür. köyde son yıllarda yağış oranı önceki yıllara göre azalış göstermiştir. Bu durumun küresel ısınmadan etkilemiştir

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.tarım ürünleri başta buğday olmak üzere arpa pancar ve yonca(kurdi get)ile geçimlerini sağlarlar.hayvancılıkbuyuk baş hayvancılığa dayanır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Sahrettin ŞENGÜL

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 436 322 64 50
Cep Telefonu:
0 535 219 94 43

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. koyun ıçme suyu sebekesı var ama gunde 2 saat akıyor.bu ne bıcım ıstır yaw. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve faal sağlık evi yoktur..köyde elektrik ve sabit telefon mevcutur.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz