Günde 1 milyon hasta 'alo' diyecek

NeslisH

Özel Üye
#1

Günde 1 milyon hasta 'alo' diyecek konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar


Sağlık Bakanlığı, devlet hastanelerinin muayene randevularını telefon ve internet üzerinden 'tek elden' vermeye hazırlanıyor.

Erzurum'a kurulacak çağrı merkezinden 7 gün 24 saat muayene randevusu verilecek. Bakanlık, çağrı merkezi hizmetini özel sektörden alacak. Kurumu ve işletimi için ihaleye çıkacak. Çağrı merkezi uygulamasına paralel olarak internet üzerinden randevu sistemi de başlayacak.
Bakanlık hem doktor hem de hastane verimliliğini artırmak; hastaların hastanelere ulaşımını kolaylaştırmak için yeni bir sisteme hazırlanıyor. Uzun süredir üzerinde çalışılan yeni sistem; hastaların 3 rakamlı bir telefon sağlayacak. Yine randevular internet üzerinden de alınabilecek.
Erzurum'a kurulacak!


7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verecek olan çağrı merkezi Erzurum'a kurulacak. Yapılan projeksiyonlara göre ortalama 100 kişinin çalışması öngörülen merkezin kurulum ve işletilmesini ise özel sektör yapacak. Bakanlık her iki hizmet için de yaz aylarına doğru ihaleye çıkacak.
Pilot uygulama!
Merkezden randevu sistemi sonbahar aylarında Kayseri ve Erzurum'da 'pilot' olarak uygulanmaya başlanacak. Yılsonuna sistem izlenecek, aksayan yönleri düzeltilecek. Ardından diğer illere yaygınlaştırılacak.
Merkez sayısı artabilir!

Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde 2008 yılında toplam 220 milyon hasta muayene edildi. Bir başka ifadeyle günde ortalama 1 milyon hasta. İşte pilot illerde vatandaşın hangi oranda telefonu hangi oranda interneti tercih ettiği tespit edilecek. Elde edilecek sonuçlara göre çağrı merkezi sayısı artırılabilecek.

Konuyla ilgili olarak hürriyet.com.tr'nin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ekrem Atbakan, "Halen hastanelerimizde çağrı merkezi, sms gibi çeşitli randevu sistemleri uygulanıyor. Ama biz Merkezi Hastaneler Randevu Sistemi ile bakanlığa bağlı tüm hastanelerin randevusunu vermeye gayret edeceğiz" dedi.
Her hastanenin günlük muayene kapasitesinin yüzde 75'inin merkezden verileceğini belirten Atbakan, kalanın ise hastanenin kendi şartlarına bırakılacağını söyledi. Atbakan; "Örneğin aynı branştan büyük bir hastanede 4 uzmanımız varsa; birini bırakıp 3'ünün tüm mesaisinin randevusunu merkezden veririz. Veya tüm uzmanların mesaisinin yüzde 75'ine randevu verebiliriz" dedi.
Nasıl işleyecek?
Her hastane uzman hekimlerinin çalışma takvimini oluşturacak. Bunlar önce haftalık, daha sonra 2 haftalık olacak; ardından 4 haftalık bildirimler yapılacak. Bu takvimler çağrı merkezi sistemine girilecek. Hasta daha sonra açıklanacak olan 3 rakamlı numarayı arayacak vatandaşlık numarasını vermek suretiyle randevunusunu alacak. İnternet randevularında da aynı numara kullanılacak.
Örneğin çağrı merkezini arayan bir vatandaş Ankara'da A hastanesindeki nöroloji doktoru Ayşe Hanım'dan muayene randevusu alacak. Ayşe Hanım'ın muayene için hangi gün ve saat boşsa çağrı merkezinden hastaya bildirilecek. "Eğer doktor ısrarınız yoksa Dr. Mehmet Bey için yarına randevu verebiliriz" denilecek. Ya da B hastanesinde Dr. Leman Hanım için aynı gün öğleden sonranın uygun olduğu belirtilecek.
Sistem sayesinde Çorum'daki vatandaş Ankara'daki Yüksek İhtisas Hastanesi'nden de randevu isteyebilecek.
Doktorlar disipline edilecek!
Müsteşar Yardımcısı Atbakan, uygulama ile hastanelerin işletim sistemlerinin yeniden düzenleneceğini belirtirken, "Hekimlerimizin çalışmalarını belli oranda disipline etmiş; verimliliklerini artırmış olacağız. Vatandaşın bekleme sürelerini düşüreceğiz.
Neden Erzurum?
Çağrı merkezinin neden Erzurum'a kurulacağı sorusuna ise Atbakan, çağrı merkezi işletmeciliği yapanların bu kenti seçme gerekçeleriyle yanıt verdi. Erzurum'un çağrı merkezi için teknik alt yapısının uygun olduğunu ve üniversite ile Milli Eğitim'in elemanlar için sertifikalandırma çalışması yaptığını söyledi. Ayrıca Erzurum sağlık müdürlüğü ile oradaki hastanelerin hazırlık çalışmalarına hemen uyum sağladıklarını belirtti. Atbakan, proje geliştikçe yedekli çalışmak gerekeceğini belki de merkez sayısını üçe beşe çıkarmak zorunda kalacaklarını ifade etti.