Gündoğdu Köyü Terme Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Samsun İli Köyleri - Gündoğdu Köyü Hakkında -Gündoğdu Köyü Tanıtımı - Gündoğdu Köyü ResimleriBilgiler

Nüfus 1347 (2000)

Koordinatlar

Posta Kodu 55600

Alan Kodu 0362

Yönetim

Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi

İl Samsun

İlçe Terme

Gündoğdu, Samsun ilinin Terme ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi

Köyümüzün adı bilinen kadarıyla bir defaya mahsus değiştirilmiştir. Önceki adının Geleydi olduğu bilinmekte ve köydeki ihtiyarlar tarafından hala bu isimle anılmaktadır.


KÜLTÜRÜMÜZ .... KÖYÜMÜZÜN MEŞHUR YEMEĞİ TAVUK ÖRDEK VE KAZ KANATLI HAYVANLARDAN TİRİTİ YAPILIR KEŞKEĞİ PİRİNÇ PİLAVI DÜĞÜN YEMEKLERİMİZ ÇEŞİTİŞMİZ MEVCUTTUR DANA ETİ SULU KEBABI PİLAV VE KEŞKEĞİ MEŞHURDUR DÜGÜNLERİMİZ BİRGÜN OLUP HER YÖRESEL OYUN MEVCUTTUR KÖYE AİT HAS OYUNU YOKTUR


Coğrafya

Samsun iline 55 km, Terme ilçesine 3,5 km uzaklıktadır.yeni asfalt geçince döner kavşağı ve alt geçiti olunca camiisi ve kuran kursu iki tane okulu olunca köyümüz bir şehir görünümünü anımsıyor gurur duyuyoruz . köyümüzün beş camisi kadrolu imamı mevcuttur.Köyümüze komşu köyler;doğusunda ilçemizin Cumhuriyet Mahallesi,güney doğusunda Şuayıp Köyü (önceden köyümüze bağlı bir mahalle idi),güneyinde Yenicami Köyü,batısında Elma Köy,kuzeyinde Özyurt Köyü ve kuzey batısında Yerli Köyü vardır.


İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 1413

2000 1347

1997 1407


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


((2009)) _ ORHAN ALTUN

2004 - A.Kadir aydın

1999 - Hakkı candan

1994 - A.Kadir aydın

1989 - A.Kadir aydın

1984 - Rahmi Özen

Altyapı

Köyde ilköğretim vardır. Köyde, içme suyu şebekesivardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağıyoktur ve sağlık evi de vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Ekonomi

Köyümüzün ekonomisi tarım ve hayvancılıktır.Tarım ürünleri olarak; fındık,pirinç,soya,mısır ve küçük çaplı sebzecilik yapılmaktadır.Hayvancılık olarak; büyükbaş hayvancılık ve kümes hayvancılığı yapılmaktadır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz