Güneşgören Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
güneşgören köyü bilgileri - güneşgören köyü tanıtım - güneşgören köyü resimleriGüneşgören, Ağrı ilinin Tutak ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün eski adı Qondin/Qondina-Kondin-Kondina olup; Ermenice'den geldiği sanılmaktadır. 10,000 köy ve kasabanın başta Kürtçe, Ermenice, Süryanice ve diğer Anadolu halklarının dilindeki isimlerinin yasayla Türkçeleştirilmesi neticesinde asıl isminin Türkçe karşılığına yakın bir isim olarak GÜNEŞGÖREN adı verilmiştir. Ancak köy ve yöre halkı daha çok asıl isminin Kürtçe telaffuzu olan Qondin-Qondina isimlerini bilmekte ve kullanmaktadırlar. KÖY MENSUPLARININ ÇOĞUNLUĞU SIPKİ AŞİRETİNİN MANKİ KOLUNDANDIR.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilinenler, genel Kürt yaşantısındakilerle aynıdır. Köyün gençleri genelde eğitimli kişiler olup çoğu üniversite mezunudur.Köyde bakanlık müfetişliğinden tutun mühendis, doktor, kaymakam, hakim, öğretmen, gibi yüksek öğrenim görmüş mevki-makam sahibi insan çoktur. Ancak özellikle öğretmen sayısı çok fazladır.
Coğrafya

Ağrı iline 57 km, Tutak ilçesine 11 km uzaklıktadır. Köy genel olarak çok yüksek olmayan engebeli araziler üzerine kurulmuş olup 1 km. mesafede şimdi tamamen yerleşik hayatın yaşandığı fakat eskiden yayla olarak kullanılan Tope mevkisi ile birlikte iki ayrı toplu yerleşim alanından oluşmaktadır. Köyün çevresinde Murat nehri ile birleşen bir çok dere ve çay akmaktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları çok sert ve 5 ile 7 ay boyunca sürekli kar altında bulunmaktadır. Kısa fakat tarım açısından çok verimli ilkbahardan sonra çok kuru ve sıcak yaz ayları canlı hayatını olumsuz etkilemektedir. Köy işsizlik, sürekli artan nüfus ve bölgenin genel sorunu olarak günümüz insanının ihtiyaçlarına cevap verebilirliğinin sınırlı oluşu nedeni ile sürekli artan bir şekilde göç vermektedir. Genç nüfus gerek işsizlik, gerek eğitim ve şehir hayatına duyulan özenti nedeni ile sürekli olarak gelişmiş batı şehirlerine göç etme eğilimindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 562
1997 597
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Süleyman KAYA
2004 - Süleyman KAYA
1999 - Süleyman KOTAN
1994 - Süleyman KOTAN
1989 - Şehabettin KOTAN
1984 - Şehabettin KOTAN
1979 - Şakir KAĞITÇI
1975 - Süleyman KAĞITÇI

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ANLAYACAĞINIZ KÖY YOK SATMAKTADIR BİR NEVİ.

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz