Güney Köyü Hakkında Bilgi Sarıcakaya Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Güney Köyü Sarıcakaya - Eskişehir - Güney Köyü - Sarıcakaya - Güney Köyü HakkındaGüney, Eskişehir ilinin Sarıcakaya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Konar göçer olarak yaşayan Karakeçili yörüklerinin uğrak yeri iken tam olarak yerleşim Kurtuluş savaşı sonrası Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması sürecinde yapılan Türk-Yunan Mübadele Anlaşması neticesinde burada yaşayan Rumların göçünden sonra 1925-1926 yıllarında olmuştur. Köyün Rumlar zamanındaki adının Erikli Yayla olarak ifade edildiği söylenmektedir. Köy önceleri Beyyayla'ya bağlı mahalle iken halkın başvurusu ve dönemin Eskişehir Valisi Bahaeddin GÜNEY'in (1988-1992) katkıları ve isteğiyle köy tüzel kişiliği kazanmış ve onun soyadı da olan GÜNEY adını alarak köy olmuştur.Bu ismi köy halkı istemiştir.

Kültür
Halkın etnik yapısı Yörük olup Karakeçili Boyu'ndandır.

Coğrafya
Eskişehir iline 71 km, Sarıcakaya ilçesine 20 km uzaklıktadır.Bolu il sınırına yakın Eskişehir'in en son köyüdür.

İklim
Köyün iklimi kışın çok sert geçmektedir ve ulaşım bu mevsimde çok zor olmaktadır.Yaz ayları yayla havası tarzında bir havaya sahiptir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 82
1997 54

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 -İsmail METİN
2004 -Şakir ALACAGEYİK
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol (soğuk asfalt) olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​