Güney Köyü Merkez Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
güney köyü bilgileri - güney köyü resimleri - güney köyü tanıtımGüney, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri iç anadolu ile hemen hemen aynı özellikleri taşımaktadır. Köyde düğün ve davetlerde meşhur olan keşkek yemekleri yapılmaktadır. Düğünlerde köye has olan sinsin oyunu (ateş etrafında oynanan) oynanmaktadır. B u oyunun özelliği yetişkin çağa gelmiş gençler ve yetişkinler tarafından oynanarak gençlerin kendilerini gösterek ateş başında bulunan kişinin üzerine koşarak yakaladığında sırtına yumruk vırarak oynana tarihi eski türk devletlerine dayanan bir oyundur. (gençler arasında medeni cesareti artırıcı bir oyundur.)Köyde kan davası ve kan davası gütme ve buna benzer kötü adetler bulunmamaktadır. Köyün büyükleri köyde bulunan veya meydana gelen olumsuz durumları çözmektedir. Köyümüzde eskiden beri gelen oda alaışkanlığı devam etmektedir. oda: köyde bulunan kişilerin bir araya geldiği köyle ilgili karar ve meselelerin tartışıldığı sohbet ortamı oluşturulan bir yer.
Coğrafya
Çorum merkezine 15 km uzaklıktadır.. mutlaka gezip görülmeye değecek bir köydür
İklim

Köyün iklimi, karasal ve karadeniz ikliminin karışımı görülmekte fakat karasal iklim daha ağır gelmektedir.
Nüfus [değiştir]
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 850
2000 623
1997 627
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bunun yanı sıra şehire göç fazlalaşmıştır.çorum merkezde 110 hane oturmaktadır.Ayrıca İstanbul yoğun olmakla beraber diğer şehirlerdede oturmakta olanlar vardır. Bunların dışında yabancı ülkelere İtalya Almanya,Hollanda Fransa gibi ülkelerde çalışarak köyün ekonomisine katkı saglamaktadırlar.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Dursun Avyar
2004İki Dönem Osman Bilgin
1999 Hamdi Metin
1994 Hüseyin Kaya
1989 Muammer Demir
1984 Gazi Uzun

[1980
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Kanalizasyon şebekesi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı 2008 yılı sonunda tamamlanmıştır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyümüzün cenaze yıkama aracı ve morg vardır. ÖnemliNot:Gurbetçi Güneyliler olarak geleceğinizin teminatı olan çocuklarınızın daha iyi bir eğitim alabilmesi için gelin okulumuza bir 15 bilgisayarlı bir temel bilgi teknoloji sınıfı oluşturalım.

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz