Güneyköy Köyü Eşme Uşak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Güneyköy Köyü Eşme - Güneyköy Köyü Bilgileri - Güneyköy Köyü Hakkinda - Güneyköy Köyü Eşme ResimleriGüneyköy, Uşak ilinin Eşme ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: EŞME - İl: UŞAK

Köy Muhtarı: ALİ SÜMER

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (276) 414 61 77

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 74 km

İlçeye Uzaklığı: 10 km

Rakım: m

Tarihçe
Uşak ili merkezine 80 km mesafede bulunan Zahman köyünden ayrılan bir gurup Eşme ilçesine bağlı bu köyü kurmuştur.Zeybek dede,arap mehmet,kıvraklar,ekizler Zahman köyünden ayrılıp Güneyköyü kuran grup içinde yer almışlardır.Köyün tarihi 1800 lü yıllarda başlar.Köyün ilk muhtarı da arap Mehmet'tir.Yunan işgalinin sona erdiği günlerde tüm kayıtlar yakıldığı için resmi nitelikte fazla bir belge bulunmamaktadır.Güneyköy bir yörük köyüdür.(Bakınız Uşak ili merkez ilçesi Zahman Köyü halkına Vikipedi).Köyün ilk kurulduğu yer ormanlık bir dağ eteği olmasına rağmen bilinçsiz tüketim neticesinde bugün ormandan yoksundur.Köyden demiryolu geçmesi ile birlikte hayvancılık ve tarım tamamen bitmiş tüm köy halkı DDY dan geçinir olmuştur.Bunun neticesinde köyde okuma yazma oranı %95 in üzerine çıkmıştır.

Coğrafya
Kütahya'nın bir ilçesi olan Uşak 15.07.1953 tarihinde İl olmuştur.Yine aynı tarihte (1926 yılına kadar Saruhan daha sonra) Manisa İlinin bir ilçesi olan Eşme de Uşak iline bağlanmıştır. Güneyköy'de 15.07.1953 tarihine kadar doğanların nüfusunda ili Manisa ilçesi Eşme olarak yazılmıştır.Uşak iline 74 km, Eşme ilçesine 10 km uzaklıktadır.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 165
1997 158

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır okul iki derslikli olup çok uzun süreden beri kullanılmadığından dolayı yıkılmak üzeredir yıkılıp yeniden inşa edilmeden tekrar kullanılması mümkün değildir. eğitim taşımalı olarak yapılmaktadır. 2009 yılında arıtma sistemi yapılarak evlere su verilmeye başlanmışdır.Faal durumda sağlık ocağı mevcuttur..
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz