Güngören Köyü Merkez Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
güngören köyü resimleri - güngören köyü bilgileri - güngören köyü tanıtımGüngören, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi Osmanlılara kadar dayanır.Köyün İsbatan Mahallesi vardır.Mahallenin ismi ile ilgili değişik söylentiler vardır fakat hangisinin doğru olduğu tam olarak kesin değildir.İsbatan Mahallesinde yaz-kış kalan sadece 2 insan vardır.Bunlar Kenan ve Ayşe Karakuş'tur.Bu sayı merkez mahallede daha fazladır.Köyün diğer adı da Gezge'dir.


Coğrafya

Trabzon/Araklı ilçesiine 56 km uzaklıktadır.Rakımı yaklaşık olarak 1800 m'dir.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Bunun yanısıra köyde belirgin olarak karasal iklim de görülür.Köye her mevsim kar yağabilmektedir.(Köye 2 Ekim 2008 ve 28 Mayıs 2009 tarihlerinde kar yağmıştır.)
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 97
1997 140
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Karasal iklim koşulları dolayısıyla tarım daha çok seracılık yoluyla yapılmaktadır.Köyde seracılığı en düzgün ve en sistemli yapan ise Hanife Karcı(İsbatan)'dır.Köyde ayrıca Turgut(Muhammet) Karakuş'un atölyesi vardır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - mahmut kaplan:Halen köy muhtarı olarak görev yapmaktadır.
2006 - hayri kaplan:2004 - Talip Kaplan
1999 - cevdet karakuş(1998-2004)

1994 - ibrahim karakuş(1994-1997)

1989 - ibrahim karakuş(1985-1990)
1980 -ibrahim karakuş(1980-1985)

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak kullanılmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir.köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Fakat ilginçtir ki köy Gümüşhane sınırları içerisinde olmasına rağmen elektrik ve telefon hattı Trabzon'un Araklı ilçesine bağlıdır.Köyde hiçbir GSM operatörü çalışmamaktadır.Karadere üzerine kurulan santraller dolayısıyla baz istasyonu kurulması projesi vardır.Eğer bu gerçekleşirse Güngören Köyü'nde GSM operatörleri çalışabilecektir.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz