Günlük Hayatımızda Kullandığımız Ürünler Nelerdir ?

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Günlük hayatta kullandığımız ürünler nelerdir?

Günlük hayatta kullandığımız ancak önemsemediğimiz halde birçok işimizi halletmemize yardımcı olan küçük ev aletlerinin birçoğu, yüzyılı aşkın süredir hayatımızda yer alıyor.

İHA muhabirinin derlediği bilgilere göre, icadı yüzyıllar öncesine dayanan ve icat edenleri zengin eden bu aletlerden bazılarının icat edilme zamanı ve nedeni şöyle sıralanabilir:

"Çengelli iğne:
Çengelli iğne 1849 yılında Amerikalı mucit Walter Hunt tarafından bulundu. Walter Hunt çengelli iğneyi girdiği bir iddiada 15 dolar kazanabilmek için icat etmişti.

Ataş:
Ataş 1900 yılında Alman mucit Johann Vaaler tarafından icat edildi. Vaaler, elindeki kağıtları birbirine tutturabilmek için iç içe geçmiş iki halkadan oluşan metal bir tel tasarladı ve bugüne kadar da bu dizaynı aynı kaldı.

Raptiye:
Raptiyeyi ilk kez Amerikalı mucit Edwin Moore buldu. Yapımına kiralık bir odada başladığı ve bir gün önce yaptığı raptiyeleri bir gün sonra satan Moore'a Estman Kodak Company şirketinden büyük bir sipariş gelince 1904'te Moore Raptiye şirketini kurdu. Şirket hala üretime devam etmektedir.

Kaşık:
Paleolitik zamanlardan günümüze kadar gelen kaşığın ilk biçimi deniz kabuklarıydı. Kaşığın Latince ve Yunanca'daki karşılığı 'spiral şekilli sümüklüböceği kabuğu' anlamına gelen 'cochlea' kelimesinden türetilmiştir. Günümüzdeki şeklini ise milattan önce 1. yüzyılda Romalılar zamanında aldı.

Bıçak:
Kesin bulunuş tarihi hala bilinememektedir. Tarihin ilk dönemlerinde silah olarak kullanılan bıçak daha sonra mutfaklarda kullanılmaya başlandı. Ortaçağ Avrupası'nda ev sahibi masaya bıçak getirmezdi, çünkü herkesin bıçağı belindeydi. Ancak şiddet artmaya başlayınca 1669'da Fransa Kralı 14. Louis'in bütün sivri uçlu bıçakların yemek masalarında kullanımını ve sokaklarda taşınmasını yasaklamıştı.

Çatal:
Çatalı ilk kullananların Yunanlılar olduğu zannedilmektedir. Çatalın yemek masasında kullanılması ise milattan sonra 7. yüzyılda Ortadoğu'daki zengin ve itibarlı ailelerde görülmektedir. 13. yüzyılda Bizanslılar'a, onlardan da İtalyanlar'a geçmişti. Fransa'da ise 'gösterişe kaçıyor' diye kabulü yavaş olmuştu. Çatal, 1600'lerin ortalarından itibaren tekrar itibar kazanmış, kraliyet ailesi ve zengin sofralarının vazgeçilmez lüksü olmuştu.

Fermuar:
Fermuarın icadında birçok mucidin katkısı oldu. Ama asıl katkıyı 1893 yılında W.L. Hudson yaptı. Fermuarın hayatımıza girmesi oldukça zaman almıştır. İlk fermuar tasarımının o kadar ürkütücü bir görüntüsü vardı ki, pek çok üretici seri üretimi yapmayı reddetmişti.
Kurşunkalem: Kurşunkalemin bugün bildiğimiz şeklini Fransız kimyacı Nicolas Conte vermiştir. Kil ve graphite karışımını yakıp tahtadan silindir çubuklar içine koyan Conte; 1795'te kurşun kalemin patentini almıştır. İlk kurşunkalem fabrikasını ise 1861'de Eberhard Faber, New York'ta kurmuştu.

Kibrit:
Robert Boyle 1680 yılında, kükürtlü kibrit aracılığıyla ateşi elde etmeyi başardı. Keşfedilmesinin üzerinden binlerce yıl geçmiş olmasına rağmen ateş pratik halde elde edilemiyordu. Önceleri bir çelik, bir metal parçasına sürtülüyor ve ateş elde ediliyordu. Robert Boyle tarafından bulunan kibrit, zımpara kağıdına sürtülmek suretiyle ateş alıyordu. Ardından fosforlu kibritler de üretilmeye başlandı.

Makas:
Bugün kullandığımız makasın patenti, 1893'te Louis Austin tarafından Washington'da alındı. Tam olarak ne zaman ve kim tarafından icat edildiği bilinmese de İskender'in Mısır'ı fethiyle gelişen güzel sanatlarda üstünlük sembolü olarak kullanıldığı biliniyor.

Kilit:
Tarihte ilk kilitleri eski Mısırlılar'ın kullandığı bilinmektedir. Kilitler tahtadan yapılıyor ve açılıyordu. Anahtarın üzerinde değişik uzunluklarda silindir pimler vardı. Mısırlılar'dan esinlenen Linus Yale, Yale kilit olarak bilinen ilk modern pimli kilidi üretti.
 

Son düzenleyen: Moderatör:
#2
Bu liste günlük hayatta çok sık kullandığımız eşyaların nasıl icat edildikleriyle ilgili. Çoğu çok küçük olsa da hayatlarımızı oldukça kolaylaştırıyorlar. İşte karşınızda en iyi 10 icat.

10)Cırt Cırt
İsveçli mucit George de Mestral, 1948 yılında çengelli bağlamayı keşfetmişti. Dulavrat otu tohumlarının elbiselerine ve köpeğinin tüylerine yapışıp durmasından yola çıkan Mestral bu tohumları incelemiş ve kıyafetleri birbirine tutturup tutturamayacağını araştırmaya başlamış. 1955 yılında patentini aldığı cırt cırt günümüzde çok sayıda üründe kullanılmaktadır.


9)Fıstık Ezmesi
Fıstıklar ilk olarak İnkalar tarafından ezme haline getirildi. Fıstık ezmesinin çağdaş olarak ilk kullanımı ancak 1890’ larda gerçekleşebildi. George A. Bayle fıstık ezmesini çürük dişlerin tedavisinde protein desteği olarak satıyordu. 1893 yılında ise Dr. John Harvey Kellogg bugün bildiğimiz fıstık ezmesini üretmeye başladı. Bugünkünden tek farkı kavrulmuş fıstık yerine buharda pişen fıstık kullanılmasıydı. Amerika, fıstık ezmesiyle 1904 yılında bir fuarda tanıştı. Aynı fuarda hotdog, hamburger ve dondurma külahı da Amerika’ya tanıtıldı. 1922 yılında Joseph L. Rosefield modern fıstık ezmesini daha iyi öğüterek, hidrojene ederek ve yağın ayrılmasını engelleyen bir emülgatör olarak kullanarak günümüzdeki fıstık ezmesini oluşturdu ve tabiki patentini de aldı.

8) Teneke Kutu
İngiliz tüccar Peter Durand 1810 yılında teneke kutuyu icat edip patent altına aldığında gıdaların korunmasında büyük bir etki yarattı. 1813 yılında John Hall ve Bryan Dorkin İngiltere’de ilk teneke kutu fabrikasını kurdular. İlk kutular o kadar kalındı ki açmak için çekiç gerekiyordu. Teneke kutular inceldikçe teneke kutu açacakları da icat edildi. 1866 yılında J. Osterhoudt üzerlerinde açmak için bir aparat bulunan teneke kutuyu buldu. Böylece hayatımız oldukça kolaylaştı.

7)Süt Şişesi
“New York Süt Şirketi” toplu halde şişe süt üreten ve dağıtan bir şirkettir. Bundan önce ülkemizde de olduğu gibi sütçüler testilerle ev ev dolaşıp müşterilerine ulaşırlardı. Sütün kısa olan raf ömründen dolayı günde 4 defaya kadar dağıtım yaptıkları olurdu.


6)Elektrik Süpürgesi
Vakumlama prensibiyle çalışan ilk süpürge Chicago’da Ives W. McGaffey tarafından icat edilmiştir. İlk süpürgeler oldukça hafif ve ufaktı fakat yerleri süpürürken aynı zamanda bir çalıştırma kolunu çevirmek zorunda olduğunuz için de kullanımı oldukça zordu. İlk çıktığında 25$’a satılan ‘Whirlwind marka süpürge zamanına göre oldukça pahalıydı.


5)Fermuar
Fermuara çok benzeyen ‘otomatik, devamlı kıyafet kapayıcı’ adlı bir düzenek 1851 yılında Elias Howe adına patentlenmişti. Howe’un düzeneğinin fermuardan farkı kayan bir düzenek yerine birbirine geçen klipslerden kurulu olmasıydı. Gerçek fermuarın icadı bu düzeneğe eklenen gelişmeler ve eklemeler sayesinde olmuştur ve ilk patent 1891 yılında alınmıştır. Günümüz modern fermuarlarının atası olan ‘klipssiz bağlayıcı’ o zamanda da tasarım eksikliği ve kullanım zorluğu takılmaksızın kıyafetlerdeki yerini almıştı.


4-Güvenli Traş Bıçağı- Gillette
Güvenli traş bıçakları bulunmadan önce çoğu erkek traş olmak için ustalık gerektiren düz ustura kullanıyordu. Marangoz rendesinden esinlenen Jean-Jacques Perret 18. yy’ın sonlarına doğru ilk güvenli traş bıçağını buldu. 1820′lerden başlamak üzere farklı firmalar kendi traş bıçaklarını üretmeye başladılar. 1901 yılında Amerikalı mucit King Camp Gillette ilk değiştirilebilir uçlu traş bıçağını keşfetti. Kurnaz bir işadamı olan Gillette, traş makinasını ucuza satıp kullan-at jiletlerini ayrı olarak satarak çok daha fazla para kazanabileceğini farketti. Gillette markası, 1903 yılında piyasaya ilk çıktığında 51 makine 168 tane de jilet satmıştı. Zaten ‘jilet’ kelimesi de marka isminden dolayı dilimize bu şekilde yerleşmiştir.

3)Tost Makinesi
Elektrikli tost makinelerinin öncesinde dilimlenmiş ekmek metal bir düzenek üzerinde ateşe tutularak kızartılıyordu. İlk elektrikli tost makinesi 1893 yılında İngiliz bir şirket tarafından patentlendi. Elektrikli tost makinesini kullanmaya olanak veren ve yüksek ısıya dayanabilen nikrom tel teknolojisi uzun süredir kullanılıyordu. İlk patent başvurusunu ise 1909 yılında GE yapmıştı. Otomatik olarak ekmekleri döndüren tost makinesi ise 1913 yılında Copeman çifti tarafından patent altına alınmıştı. Bu icattan önceki tost makineleri ekmeğin sadece bir yanını kızartabiliyordu daha sonra diğer tarafını çevirmeniz gerekliydi.

2)Meşrubat
Meşrubatların tarihi doğal kaynakların etrafında bulunan sodalara kadar uzanır. Eski toplumlar doğal kaynaklarda yıkanmanın veya içmenin birçok hastalığa iyi geldiğine inanırlardı. Satışa sunulan ilk meşrubat 17. yy’da Fransa’da ortaya çıkmıştır. Bu meşrubat su, limon suyu ve baldan oluşuyordu. 1770′lerde bilim adamları doğal mineral suyunun yapaylarını üretmekte büyük ilerleme kaydetti. İngiliz Joseph Priestley, suyla karbon dioksiti biraraya getirmeyi başardı. İngiliz John Mervin Nooth ise bu buluşu geliştirdi ve bunu eczanelere satmaya başladı. Daha sonra Amerika’da satışa sunulan aromasız sodaların içine katılan kimyasallar ve otlar sayesinde meşrubatın ilk adımı da atılmış oldu.
1)Tuvalet Kağıdı
Kağıdın sarma ve koruma malzemesi olarak kullanımı M.Ö. 2.yy kadar dayansa da ilk tuvalet kağıdının kullanımı M.S. 6 yy’da Çin’de olmuştur. Zamanında ülkeyi ziyaret eden bir Müslümanın ifadesi şöyle:
“Çinliler temizliklerine fazla özen göstermiyorlar. İhtiyaçlarını giderdiklerinde, kendilerini suyla yıkamak yerine kağıtla siliyorlar.”
Çin’de 14.yy’ın başlarında yıllık 10 milyon paket tuvalet kağıdı üretiliyordu. 1880 yılında ‘delikli’ tuvalet kağıdını ilk üreten İngiliz bir şirketti. Bu keşiften önce zengin kesim ihtiyaçlarını yün ve dantelle karşılarken fakir kesim ise paçavra, talaş, yaprak, çim, taş, kum, su, kar, meyve kabukları ve deniz kabukları ile karşılıyordu.


Bonus: Hijyenik Ped
1915 yılında Kimberly Clark tarafından ‘cellucotton’ adı verilen kabartılmış tampon üretimi yapılmaya başlandı. Pamuğun müadili olan cellucotton için pamuk fabrikası yeniden yapılandırıldı. Bu ürün ilk olarak I. Dünya Savaşı sırasında yaralı askerlere bandaj olarak kullanıldı. Savaşta görev yapan hemşireler de regl dönemlerinde bu ürünü kullanmaya başladılar. Böylece modern çağın ilk hijyenik ped kullanımı da başlamış oldu. I. Dünya Savaşından sonra Kimberly Clark, dünya’nın ilk hijyenik ped markası Kotex’i kurdu. İlk zamanlarda ürünün satışı çok zor yapılıyordu. Bir çok dükkan bu ürünü satmayı ve sergilemeyi reddetti. Hatta reklamları bile yasaklanmıştı.

Alıntı
 

#3
Günlük hayatta kullandığımız ancak önemsemediğimiz halde birçok işimizi halletmemize yardımcı olan küçük ev aletlerinin birçoğu, yüzyılı aşkın süredir hayatımızda yer alıyor.

İHA muhabirinin derlediği bilgilere göre, icadı yüzyıllar öncesine dayanan ve icat edenleri zengin eden bu aletlerden bazılarının icat edilme zamanı ve nedeni şöyle sıralanabilir:

"Çengelli iğne:

Çengelli iğne 1849 yılında Amerikalı mucit Walter Hunt tarafından bulundu. Walter Hunt çengelli iğneyi girdiği bir iddiada 15 dolar kazanabilmek için icat etmişti.

Ataş:

Ataş 1900 yılında Alman mucit Johann Vaaler tarafından icat edildi. Vaaler, elindeki kağıtları birbirine tutturabilmek için iç içe geçmiş iki halkadan oluşan metal bir tel tasarladı ve bugüne kadar da bu dizaynı aynı kaldı.

Raptiye:
Raptiyeyi ilk kez Amerikalı mucit Edwin Moore buldu. Yapımına kiralık bir odada başladığı ve bir gün önce yaptığı raptiyeleri bir gün sonra satan Moore'a Estman Kodak Company şirketinden büyük bir sipariş gelince 1904'te Moore Raptiye şirketini kurdu. Şirket hala üretime devam etmektedir.

Kaşık:
Paleolitik zamanlardan günümüze kadar gelen kaşığın ilk biçimi deniz kabuklarıydı. Kaşığın Latince ve Yunanca'daki karşılığı 'spiral şekilli sümüklüböceği kabuğu' anlamına gelen 'cochlea' kelimesinden türetilmiştir. Günümüzdeki şeklini ise milattan önce 1. yüzyılda Romalılar zamanında aldı.

Bıçak:
Kesin bulunuş tarihi hala bilinememektedir. Tarihin ilk dönemlerinde silah olarak kullanılan bıçak daha sonra mutfaklarda kullanılmaya başlandı. Ortaçağ Avrupası'nda ev sahibi masaya bıçak getirmezdi, çünkü herkesin bıçağı belindeydi. Ancak şiddet artmaya başlayınca 1669'da Fransa Kralı 14. Louis'in bütün sivri uçlu bıçakların yemek masalarında kullanımını ve sokaklarda taşınmasını yasaklamıştı.

Çatal:
Çatalı ilk kullananların Yunanlılar olduğu zannedilmektedir. Çatalın yemek masasında kullanılması ise milattan sonra 7. yüzyılda Ortadoğu'daki zengin ve itibarlı ailelerde görülmektedir. 13. yüzyılda Bizanslılar'a, onlardan da İtalyanlar'a geçmişti. Fransa'da ise 'gösterişe kaçıyor' diye kabulü yavaş olmuştu. Çatal, 1600'lerin ortalarından itibaren tekrar itibar kazanmış, kraliyet ailesi ve zengin sofralarının vazgeçilmez lüksü olmuştu.

Fermuar:

Fermuarın icadında birçok mucidin katkısı oldu. Ama asıl katkıyı 1893 yılında W.L. Hudson yaptı. Fermuarın hayatımıza girmesi oldukça zaman almıştır. İlk fermuar tasarımının o kadar ürkütücü bir görüntüsü vardı ki, pek çok üretici seri üretimi yapmayı reddetmişti.
Kurşunkalem: Kurşunkalemin bugün bildiğimiz şeklini Fransız kimyacı Nicolas Conte vermiştir. Kil ve graphite karışımını yakıp tahtadan silindir çubuklar içine koyan Conte; 1795'te kurşun kalemin patentini almıştır. İlk kurşunkalem fabrikasını ise 1861'de Eberhard Faber, New York'ta kurmuştu.

Kibrit:
Robert Boyle 1680 yılında, kükürtlü kibrit aracılığıyla ateşi elde etmeyi başardı. Keşfedilmesinin üzerinden binlerce yıl geçmiş olmasına rağmen ateş pratik halde elde edilemiyordu. Önceleri bir çelik, bir metal parçasına sürtülüyor ve ateş elde ediliyordu. Robert Boyle tarafından bulunan kibrit, zımpara kağıdına sürtülmek suretiyle ateş alıyordu. Ardından fosforlu kibritler de üretilmeye başlandı.

Makas:
Bugün kullandığımız makasın patenti, 1893'te Louis Austin tarafından Washington'da alındı. Tam olarak ne zaman ve kim tarafından icat edildiği bilinmese de İskender'in Mısır'ı fethiyle gelişen güzel sanatlarda üstünlük sembolü olarak kullanıldığı biliniyor.

Kilit:

Tarihte ilk kilitleri eski Mısırlılar'ın kullandığı bilinmektedir. Kilitler tahtadan yapılıyor ve açılıyordu. Anahtarın üzerinde değişik uzunluklarda silindir pimler vardı. Mısırlılar'dan esinlenen Linus Yale, Yale kilit olarak bilinen ilk modern pimli kilidi üretti.

Alıntı
 
K

Kayıtsız Üye

#4
makine,bilgisayar,telefon,bulaşık makinesi,çamaşır makinesi, vb gibi teknoloji ürünler
 
K

Kayıtsız Üye

#5
tarak- çanta- ütü- çamaşır makinası- bulaşık makinası-
kalem- silgi- defter- televizyon- telefon -atık malzeler- çakmak- sigara-saç kurutma makinası-kaşık- çatal
 
K

Kayıtsız Üye

#6
fırın
elektrik süpürgesi
buzdolabı
çamaşır makinesi
bulaşık makinesi
tost makinesi
telefon
televizyon
bilgisayar