Günören Köyü Merkez Ordu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ordu Köyleri - Merkez Günören Köyü - Günören Köyü Hakkında - Günören Köyü Tanıtımı - Günören Köyü Resimleri


Günören, Ordu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: MERKEZ

İl: ORDU
Tarihi

Köyün eski resmi adı FERMUDETEPE köyüdür.(fermude eski dilde komutan anlamına gelmektedir.)Köyün eski adı, bölge müslümanlarca fethedildiğinde bu bölgede görevlendirilen komutandan gelmektedir.(Kethüda Divanbaşı Fermude Hüseyin Bey)Osmanlı Devleti'nin 1455 yılında yapmış olduğu tapu yazım defterinde köyün adı fermudetepe'dir.Bu aynı zamanda 5-6 yerleşim yerinin yani bir bölgenin adıdır.Bu yerleşim yerlerinden biri olan şu anki KUŞLUVAN mahallesinin o zamanki adı KUŞTOĞAN'dır ve burada 23 Müslüman hanenin yaşadığı ilgili kayıttan anlaşılmaktadır(1455).Fakat bu hanelerin soylarının devamı, şu an mahallede yoktur.bu hanelerin bir başka yerleşim yerine göçtüğü sanılmaktadır.Mahallede şu an yaşayan Uğurluoğulları'nın ve mahallenin üst kesiminde yaşayan Arlakoğullarının dedelerinin 1750'li yıllarda, halen Ordu Merkez'e bağlı Bultan (Dedeli)köyünden göç ettiği bilinmektedir.Köyün diğer bilinen mahallesi Boğmalık mahallesidir.Bu mahallede Sünnetcioğulları,Mollaoğulları oturmaktadır.Şuan oturmakda olan sünnetcioğulları:Trabzon ili Beşikdüzü ilçesinden gelmişlerdir.İsimlerinden de anlaşılacağı üzere eskiden sünnetcilik mesleğiyle iştigal ettikleri bilinmektedir. Köyün adı,1962 yılında Günören köyü olarak değiştirilmiştir.Köyün en eski tarihi eseri,Çatalağız mahallesinde bulunan, Kültür Turizm İl Müdürlüğü tarafından da tespiti yapılmış olan kaya kütlesine oyulmuş 3 adet anıt kaya mezarıdır.( bir tanesi çocuk mezarı)mezarların yapımının en az bin yıl öncesine dayandığı ve müslümanların bölgede yaşamaya başlamasından önce yapıldığı sanılmaktadır.

Kültür

Köyün dügünlerinde kemençe çalgısına ve horon oyununa rastlanmaz. çalgı olarak davul zurna ve saz vardır.oyunlardan en çok karşılama oynanır. dügünlerin olmazsa olmaz yemeği buğday kırmasından yapılan Keşkek yemeğidir.Normal ev yemekleri ise yöreye özgü sebze ve yeşillik ağırlıklıdır. Isırgan otundan ısırgan çorbası yapılır. köyde yetişen mantarlardan mantar yemeği ve kızartması,mantar tuzlaması bi çeşit yaban dikeninin uç bölgesi olan melocan (melurcan) kavurması ve kara yemiş olarak bilinen taflan tuzlaması da yapılır,böğürtlen , yaban çileği ve kirazdan reçel yapılır,kirazdan ayrıca turşu da yapılır.mantar ve hamsinin tuzlaması yapılır.Pezik(pazı) yaprağından kavurma yapılır. değişik yeşilliklerden akla gelmeyecek bi çok yemek ve çorba yapılmaktadır.tahıllardan mısır üretilip tüketilir.fasulye üretilir yemekleri yapılır.Köyümüz insanları örf, adet, gelenek-görenek ve kültürüne bağlı yapıya sahiptir.merasimlere katılım fazladır.Köyümüzde Kuşluvan Mahallesi'nde 1970'li yıllara kadar geleneksel olarak, büyük kazanlarda etlerin pişirilip yendiği kurban bayramı kutlamaları yapılmaktaydı.1970'li yıllardan 2004 yılına kadar bu etkinliklere ara verilmişti bu yıldan itibaren yeniden KUŞLUVAN mahallesinde Ramazan Bayramlarında yemeklerin yendiği güreşlerinde yapıldığı kutlamalar yapılmaktadır.Ayrıca TOMAKİN mahallesinde 1997 yılından itibaren mahalle halkının katılımı ile geleneksel olarak kurban bayramı kutlamaları yapılmaktadır.

Coğrafya

Ordu il merkezine köyün girişi 14 km uzaklıktadır (Yağızlı güzergahından gelen yol). Ulubey ilçesi'ne de 12 km mesafededır (Kayadibi güzergahı).Ordu Sivas Karayoluna da köyün üst sınırından 5 km. sonra ulaşılmaktadır (Sayacabaşı mevkiine). Ordu Merkezden 2 farklı güzergahtan gelen yollarla köye ulaşılır.(Nizamettin Mahallesinden-yaraşlı-kızılhisar-yağızlı- dikence Köylerini takiben TOMAKİN mahallesinden köye girilerek gelen yol(YOLUN TAMAMI ASFALTTIR). bir de öceli-Çavuşlar-Teyneli-Akkise- Kayadibi Köylerini takiben TEPE Mahallesinden köye girilerek gelen yol)Köyün deniz seviyesinden yüksekliği 250 m. ile 700 m.arasında değişmektedir,Köyün açık olmayan 8 derslikli okulunun da(Günören İlköğretim Okulu)bulunduğu merkez mahallesi olan KUŞLUVAN mahallesinin deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 350 metredir.Ordu Merkezden denize Dökülen Civil Irmağı köyümüzden doğmaktadır.Köyümüzün Kurşunçal Ormanı'na da sınırı olup bu ormanın bir kısmı köyümüz sınırları içide kalmaktadır.

KÖYÜMÜZÜN COĞRAFİ KONUMU:

Köyümüzün muhtelif yerlerinden,Ordu Merkez,Toki konutlarının olduğu bölge,Boztepe,Efirli,Sakarat Tepesi,Kırlı'nın tepeleri,Kabadüz,Ulubey,Dişkaya,Sayacabaşı ve birçok yerleşim yeri izlenebilmektedir. Konum olarak Ordu'nun güney batısında Ulubey'in de batısında kalmaktadır. Doğusunda Kayadibi,batısında Yeşilköy ve Kısacık ,kuzeyinde Dikence,güneyinde Sayaca,güney batısında ise köyümüzün mahallesi iken ayrılarak köy olan Örencik köyleri bulunmaktadır.7 Tane mahallesi vardır bunlar: Köyün konum olarak merkezinde olan Kuşluvan,Tomakin,Boğmalık,Tepe,Çatalağız,Horozgüne y,Evliya Yanı Mahallelerdir.Mahallelerin tamamında camii mevcuttur,6 tanesinde kadrolu imam görev yapmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Denizden yükseklik ortalaması 400 m.civarında olduğundan kışları kar yağışı fazla olmaz.Yağmur yağışlarını en çok ilkbahar ve sonbahar mevsinlerinde alır.Yağışlar genellikle Güneybatı yönünden gelir. Yükselti de bu yöne gittikçe artar. Bütün mevsimlerde az da olsa yağış alır.Kışları yumuşak geçer yazları da ılıktır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 671
2000 1038
1997 1074

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde arıcılık yaygındır.Ağaç biçme ve doğrama atölyeleri mevcuttur.Başta fındık tarımının yanı sıra, kivi üretimi de yapılır.Mavi Ladin fidanları da yetiştirilir.Köyde, bir de Sözleşmeli Ziraat Mühendisi görev yapmaktadır. Köy nüfusuna kayıtlı olan kişilerin yaklaşık 3'te 2'si Ordu Merkez başta olmak üzere yurt dışı ve yurt içindeki İstanbul,Ankara, İzmir,Antalya gibi birçok ilde iş nedeniyle ikamet etmektedir. Köyün istanbul'da bir de derneği vardır. Köyümüzden yaklaşık 40 civarında öğretmen başta olmak üzere tuğgeneral, emniyet müdürleri, doçent,yardımcı doçent,avukat,doktor,harita,inşaat,makina ve metalurji,mühendisleri,Ordu ilinin en büyük sivil toplum kuruluşu Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Birliği Genel Sekreteri, şube müdürleri,15 civarında okul idarecisi, iktisatçı,muhasebeci,orman muhafaza memuru,SGK çalışanları,40 civarında PTT memuru,esnaf,yurt dışında çalışan işçiler,eczacı ,diş doktoru,10 civarında polis memuru,gemi kaptanları,Türktelekom çalışanları,sosyal hizmetler çalışanı,kadastro teknikerleri,sağlık memurları,hemşireler,din görevlileri,iş makinası operatörleri,ltd. şirket sahip ve ortakları, anonim sirket ortakları,sendika yöneticileri,yerel basın şirket sahipleri,siyasetçiler,birlik ve kooperatif başkanları,profesyonel ses sanatçıları,amatör ses sanatçıları, uluslararası bir müzik grubu(TOMAKİNLER),Halk ozanı,inşaat taşeron ,kalfa ve ustaları, pvc pencere doğrama atölye sahipleri,demir doğramacıları,su ve elektrik tesisatçıları, otomobil tamircileri,gibi birçok meslek sahibi kişi çıkmış olup ülkemizin ve dünyanın değişik şehirlerinde çalışmaktadır.

Köy Muhtarı: DURMUŞ YILDIZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 452 262 56 55
Cep Telefonu: 0 542 657 31 94

Altyapı bilgileri

Köyün KUŞLUVAN Malallesinde,1970'li yıllarda köy halkı tarafından yapılan fakat öğrenci yetersizliği nedeniyle kullanılamayan Kur'an Kursu binasının bir bölümü restore edilerek imamevi,bir bölümü de Köy Odası olarak düzenlenmiştir.Köyde, bina olarak kullanılabilir halde 8 derslikli 2 katlı bir ilköğretim okulu vardır; ancak öğrenci yetersizliğinden dolayı kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var olup yeni şebeke yapımı da 2007 yılı itibarıyla devam etmektedir. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yok sağlık evi mevcuttur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz